Artykuł sponsorowany

Kabiny sanitarne – co warto wiedzieć?

Kabiny sanitarne – co warto wiedzieć?

Systemy ścian działowych i kabiny sanitarne to niezwykle praktyczne rozwiązania, stosowane przede wszystkim w publicznych toaletach. Wyjaśniamy, jak powstają takie kabiny i gdzie jeszcze można je wykorzystać.

Różne materiały

Zacznijmy od tego, z czego zrobione są kabiny sanitarne – to właśnie od materiału, z którego wykonana jest płyta, zależą właściwości całego systemu ścian działowych. Popularnym materiałem do budowy kabin są płyty HPL o grubości 13 mm. Płyty te powstają ze sprasowanych, nasączonych żywicą papierów. Taka technika wytwarzania pozwala uzyskać płytom HPL wodoodporność. Kabiny z tego materiału są więc odporne na wilgoć. Charakteryzują się też dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Innym typem systemów sanitarnych są kabiny V20, z płyty wiórowej o grubości od 28 do 30 mm. Te płyty nadają się nie tylko do wydzielania kabin WC. Ich stabilność i solidne wykonanie pozwala z nich budować także pomieszczenia biurowe oraz szpitalne – warunek jest jeden – płyty nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, bo w przeciwieństwie do opisanych wcześniej płyt HPL nie są odporne na wilgoć. Na rynku występują kabiny V20 w kilku wersjach – melaminowane oraz laminowane laminatem HPL. Systemom zbudowanym z tych płyt zwykle towarzyszą aluminiowe profile oraz okucia. Trzecim materiałem, z którego powstają kabiny sanitarne, są płyty HPL-PR. Ich rdzeniem jest pianka poliuretanowa z domieszką materiałów z recyklingu. Piankę pokrywa powstały przy dużym ciśnieniu laminat HPL. To materiał bardzo twardy, jego całkowita grubość wynosi 30 mm. Kabiny sanitarne, które z niego powstają, są odporne na wilgoć i bardzo stabilne. Ze wszystkich wymienionych płyt robi się kabiny, których standardowa wysokość wynosi 2 metry. Zwykle są uniesione nad posadzką o około 15 cm.

Konstrukcja kabin sanitarnych

Nowoczesne kabiny sanitarne montowane są nie tylko w toaletach – powstają z nich też systemy ścian działowych do pryszniców. Jak są skonstruowane? Zarówno kabiny WC, jak i kabiny natryskowe buduje się podobnie. Podstawowymi elementami zabudowy są ścianki systemowe i drzwi. Przy kabinach WC ścianki i drzwi są wykonane z różnych materiałów, wybranych spośród tych opisanych powyżej. W przypadku kabin prysznicowych wybór jest ograniczony – wymagania spełniają tylko ścianki wykonane z HPL – to one zapewniają narażonej na ciągły kontakt z wodą kabinie odpowiednią trwałość. Żeby cała konstrukcja była bardziej wytrzymała, często wzmacnia się ją dodatkową ścianką usztywniającą i profilem wieńczącym. Ścianki systemowe montuje się przy pomocy profili aluminiowych. Ceowniki i kątowniki są łącznikami między ściankami. Zwieńczenie stabilizuje całą konstrukcję. Kabiny zamykają się od wewnątrz. Są trzy typy zamknięć – zamkowe, zawiasowe i zamkowo-zawiasowe. Chociaż, jak wspomniano wcześniej, standardowa wysokość kabin wynosi 2 metry, producenci często oferują wykonanie ich w innym niż standardowy wymiarze. Możliwości jest bardzo wiele, bo systemy sanitarne są bardzo łatwe w montażu.

Wszystko w normie

Budując toaletę publiczną musimy pamiętać o przestrzeganiu norm narzuconych przez prawo. Obowiązujące przepisy wymagają spełnienia wymogów dotyczących higieny i funkcjonalności takich kabin. Systemy ścian działowych pozwalają łatwo dostosować się do wszystkich zasad BHP i war. tech. Zgodnie z nimi ściany w pomieszczeniach sanitarnych powinny być pokryte powierzchnią zmywalną i odporną na wilgoć, co najmniej do wysokości 2 m. Ważna jest też wielkość kabiny – zwykła, nieprzeznaczona dla osób niepełnosprawnych, powinna mieć co najmniej 0,9 m szerokości, a drzwi otwierane na zewnątrz muszą mieć przynajmniej 0,8 m. Nowoczesne kabiny sanitarne pozwalają nie tylko spełnić te wymagania – dzięki nim można też maksymalnie wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy.

Wiele możliwości

Kabiny sanitarne są bardzo popularnym rozwiązaniem ze względu na swoją funkcjonalność, łatwość w czyszczeniu i możliwość dostosowania ich właściwie do każdego wnętrza. Bogata gama kolorystyczna oraz wytrzymałość płyt, z których składają się systemy ścian działowych sprawia, że przez bardzo długi czas kabiny mogą wyglądać atrakcyjnie i estetycznie. Kabiny sanitarne są nieodłącznym elementem wyposażenia każdej publicznej toalety. Są montowane w przedszkolach i szkołach, w restauracjach i na stacjach benzynowych, na basenach i halach sportowych, w centrach rozrywki i centrach usługowo-handlowych oraz w wielu innych obiektach użyteczności publicznej – wylicza właściciel firmy Sanipol Sp. z o.o., która jest producentem ścianek sanitarnych. Firma ma na swoim koncie realizację zleceń w wielu budynkach – ich kabiny sanitarne można znaleźć w nowoczesnym gmachu filharmonii w Szczecinie, na lotnisku na Okęciu w Warszawie oraz na dworcu PKP w Krakowie. To dowód na to, że systemy ścian działowych sprawdzą się wszędzie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz