Jedzenie w podróży. Co zabrać ze sobą w drogę?

Jedzenie w podróży. Co zabrać ze sobą w drogę?

Sezon urlopowy jednoznacznie kojarzy nam się z licznymi wyjazdami i wycieczkami. Podczas wakacji większość z nas może spędzić wiele godzin w trasie. Przydrożne bary, restauracje czy stacje oferują często różnej jakości jedzenie. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie pożywienie, które doda nam siły na dalszą drogę. Sprawdź, co jeść w podróży oraz przekonaj się, jakich przekąsek do samochodu najlepiej unikać.

Strony www Strony www

Jedzenie w podróży – czego unikać?  

Długa podróż samochodem czy innymi środkami transportu może okazać się wymagająca dla naszego organizmu. Kilka godzin w pozycji siedzącej, do tego często w upalnych warunkach (gdy auto nie jest wyposażone w klimatyzację) jest wyjątkowo męczące. Dlatego też warto właściwie przygotować się do trasy, aby ułatwić sobie czas spędzony w pojeździe. Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiedni prowiant na wyjazd.

Pakowanie bagaży, przegląd samochodu, sprawdzenie trasy czy rezerwacja noclegu – to najczęstsze elementy przygotowań turystów do wyprawy. Należy do tej listy dodać również zaplanowanie jedzenia, które można zabrać w podróż. Warto pamiętać, że istnieją artykuły spożywcze oraz posiłki, których w takich sytuacjach należy kategorycznie unikać. Należą do nich:

  • Produkty ciężkostrawne

Warto pamiętać, że nasz wypad zaczyna się już na kilka godzin przed wejściem do samochodu. Oznacza to, że zarówno przed, jak i w trakcie podróży należy wybierać przekąski i potrawy lekkostrawne. W innym przypadku utrudnione trawienie i spowolniony metabolizm zmusi organizm do większego wysiłku, a to przyczyni się np. do większej senności. Dlatego też dietetycy rekomendują wybór posiłków z niskim indeksem glikemicznym.

  • Produkty moczopędne i przeczyszczające 

Jeżeli chcemy szybko dotrzeć do celu wyprawy, powinniśmy ograniczyć liczbę postoi. Dlatego też warto zrezygnować z jedzenia w podróży, które ma działanie moczopędne. Są to np. owoce (truskawki, arbuz, żurawina), warzywa (pomidory, bakłażan, seler) czy napoje (piwo, kawa czy słodkie soki). Unikajmy również artykułów o wysokiej zawartości ciężkostrawnych węglowodanów złożonych np. pieczywa pełnoziarnistego czy produktów mlecznych.

  • Produkty powodujące wzdęcia i zaparcia 

Zastanawiasz się, jakie jedzenie zabrać w podróż? Słodycze, napoje gazowane, przekąski zawierające gluten, mleko czy nabiał na pewno się podczas jazdy samochodem lub innym pojazdem nie sprawdzą. Mogą one bowiem przyczynić się do niekomfortowych dolegliwości takich jak zaparcia i wzdęcia.

niezdrowe jedzenie w podróży

Jak się odżywiać w czasie wyjazdu? Kluczowe wskazówki

Wiesz już, czego nie zabierać do samochodu, gdy planujesz długą trasę. Jeśli chcesz zadbać o samopoczucie własne oraz innych pasażerów, to musisz przygotować odpowiednie przekąski na podróż. Jak wygląda właściwa dieta w trasie? Przede wszystkim powinna opierać się o poniższe zasady:

1. Spożywaj lekkie posiłki – najlepiej sprawdzi się świeże jedzenie z ograniczoną ilością tłuszczu oraz błonnika.

2. Unikaj postojów w barach szybkiej obsługi – przede wszystkim należy zrezygnować z posiłków typu fast food. Warto zastąpić je zdrowym jedzeniem w podroży. Unikajmy potraw, których nie znamy i nie wiemy, jak po nich zareaguje nasz organizm.

3. Zaopatrz się w odpowiednie pojemniki – żywność można przechowywać w torbach termicznych czy lodówkach turystycznych, aby zachować ich świeżość. Można zakupić również plastikowe pudełka.

4. Nie zapominaj o nawodnieniu – prowiant na podróż nie może obejść się bez odpowiedniej ilości płynów. Zaopatrz się przede wszystkim w wodę niegazowaną oraz orzeźwiające lemoniady i koktajle, zrezygnuj zaś ze słodkich napojów. Możesz zabrać również kawę i herbatę w termosach.

5. Jedz częściej, ale mniejsze porcje – aby zapobiec uczuciu dyskomfortu oraz senności, warto regularnie przyjmować mniejsze ilościowo i lekkostrawne posiłki.

Co jeść w podróży?

Wycieczki i długie trasy nie sprzyjają przygotowywaniu zbilansowanych potraw i ich regularnemu spożywaniu. Istnieją jednak przepisy na jedzenie w podróży, które pozwoli nam zaspokoić głód, a jednocześnie będzie smaczne i zdrowe. Poza tym nie są one trudne w przygotowaniu i uprzyjemnią jazdę samochodem, autokarem czy pociągiem. Wśród najciekawszych propozycji znajdziemy.

  • Tradycyjne kanapki na podróż: najpopularniejszy element menu podczas wyjazdów. Uzupełnione warzywami, dobrą wędliną lub serami mogą stanowić sycący i pożywny prowiant na każdą wycieczkę.
  • Gotowe dania: jeżeli nie mamy czasu na przygotowanie przekąsek do samochodu, to możemy skorzystać z oferty sklepów spożywczych. Znajdziemy tam potrawy np. sałatki, które da się z łatwością spożyć w trasie. Możemy również przyrządzić warzywne placki czy potrawy do zjedzenia na zimno w lunchboxach lub słoikach. 
  • Odżywki białkowe: sprawdzą się nie tylko po treningu, ale również jako ważna część posiłków w podróży. Wystarczy zmieszać je z wodą lub nabiałem.
  • Mieszanki orzechów i suszonych owoców – zdrowa i bardzo odżywcza alternatywa dla słonych przekąsek.
  • Musli – najlepiej sprawdzą się specjalnie mieszanki przygotowane „na raz”. Można je spożywać z dodatkiem jogurtu czy mleka.
  • Świeże owoce i warzywa: to przykład zdrowego jedzenia w podróży. Najlepiej sprawdzą się odmiany łatwe do zjedzenia np. winogrona, banany, marchewki czy rzodkiewki. Warto zakupić również ciekawą alternatywę, czyli przeciery owocowe i warzywne w tubkach.
  • Słodkie przekąski w podróży – idealne rozwiązanie w przypadku wyjazdu z dziećmi. Ciastka i batoniki na bazie musli oraz muffiny doskonale sprawdzą się jako zastępstwo czekolady.

zdrowe jedzenie w podróży

Planujesz wycieczkę? Pamiętaj, aby zabrać ze sobą jedzenie, które z przyjemnością możesz zjeść w podróży. Postaw na produkty lekkie, zdrowe, sycące i smaczne. Sprawdź, co jeszcze musi znaleźć się w Twoim wakacyjnym bagażu.  

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz