Materiał Partnera

Jednoosobowa firma - formalności i księgowość

Jednoosobowa firma - formalności i księgowość

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się formę prowadzenia działalności gospodarczej określanej mianem samozatrudnienia. Sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem – to stwierdzenie trafnie obrazuje sytuację zakładającego jednoosobową firmę. Takie działania to zazwyczaj odpowiedź na niezadowolenie z obecnej pracy lub chęć podjęcia nowych wyzwań i rozwoju w kontekście życia zawodowego. Mimo, iż formalności związane z założeniem działalności zostały ograniczone to późniejsza działalność wymaga profesjonalnej wiedzy z zakresu księgowości i podatków.

Własnym szefem być

Mimo iż zjawisko samozatrudnienia rozwija się w nader szybkim tempie, wielu z nas ma do niego pejoratywny stosunek. Przede wszystkim chodzi tu o ciążącą na właścicielu, czyli osobie fizycznej posiadającej pełną zdolność do kształtowania swojej sytuacji prawnej, odpowiedzialność oraz możliwe ryzyko będące wyzwaniem dla nowych przedsiębiorców. Z taką formą zatrudnienia wiążą się jednak nieocenione korzyści. Jak mówią specjaliści z Dogma Tax, działalność gospodarcza, czy prościej ujmując zakładana firma to rodzaj aktywności wykonywanej na danym rynku zarządzana przez konkretną osobę, która sama dla siebie jest szefem. Któż z nas nie marzy o takiej sytuacji kiedy podejmowane decyzje zależą od osobistych preferencji a większa swoboda działania daje możliwość dostosowania czasu oraz sposobu wykonywanej pracy. Jednoosobowa firma zazwyczaj podejmuje współpracę z wieloma przedsiębiorcami, gdyż w głównej mierze od ilości wykonanych zleceń zależy to ile zarobi. Wszystko w jego rękach. To również furtka dla pracodawców, którzy w ten sposób ograniczają swoje koszty związane z utrzymaniem pracownika oraz podstawowe obowiązki względem niego, nakładane przez kodeks pracy. Z drugiej jednak strony, pojawia się możliwość uzyskania większych zysków, ze względu na brak ponoszonych przez zleceniodawcę kosztów na rzecz np. ZUS-u. Dodatkowym atutem jest osiągnięcie spełnienia zawodowego i realizowania własnych pasji i pomysłów.

Skomplikowane formalności

Tak jak już wspomnieliśmy, samo założenie działalności to dość prosta sprawa, gdyż zazwyczaj trwa kilka minut. Schody zaczynają się później, w momencie gdy przychodzi do wystawiania faktur i innych dokumentów. Według specjalistów z Dogma Tax, zajmujących się kompleksową pomocą w zakładaniu i prowadzeniu księgowości jednoosobowych firm, najpierw trzeba stawić czoło formalnościom związanym z odprowadzaniem podatku dochodowego od osób fizycznych. To jeden z nadrzędnych obowiązków przedsiębiorcy, który ma możliwość wyboru formy opodatkowania:

  • PIT na zasadach ogólnych
  • PIT ze stawką liniową 19%
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • Karta podatkowa

Kolejny niezbędny czynnik to księgowość. Bez sprawnie wykonywanych czynności w tym zakresie funkcjonowanie naszej firmy może zostać narażone na szereg prawnych i finansowych problemów. Oczywiście, jeśli ktoś posiada wiedzę lub wykształcenie w tym kierunku może pokusić się o samodzielne prowadzenie księgowości. Jednakże dla większości z nas podatki, zestawienia, raporty finansowe, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów mającej na celu ewidencjonowanie sprzedaży czy wizyty w Urzędzie Skarbowym to tematy przysparzające o ból głowy. Do tego ewidencja VAT, wyposażenia, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz kwestia prawidłowego przechowywania dokumentacji. Dlatego, by oszczędzić sobie przede wszystkim stresu i czasu, warto skorzystać z usług biur rachunkowych, które posiadają niezbędne doświadczenie oferując profesjonalne doradztwo oraz możliwość reprezentowania interesów przedsiębiorcy w instytucjach państwowych. 

Opracowanie:
Wrocław, Brochowska 21A lok. 21
tel. 606 879 786
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz