Artykuł sponsorowany

Jedno konto dla wszystkich płatności budżetowych – co to oznacza dla podatników?

Jedno konto dla wszystkich płatności budżetowych – co to oznacza dla podatników?

Od stycznia 2020 w życie wchodzi zmiana dotycząca sposobu rozliczeń z urzędem skarbowym. Wprowadzony zostaje indywidualny rachunek bankowy, za którego pomocą możliwe będzie dokonanie rozliczeń podatkowych – PIT, CIT, VAT – oraz opłat niepodatkowych. Na czym polega ta zmiana i jakie pociąga za sobą konsekwencje dla podatników? Odpowiedź w poniższym artykule.

Jeden rachunek – wszystkie zobowiązania

Nim omówimy zmiany, które wejdą w życie od stycznia, warto przypomnieć, jak obecnie wyglądają rozliczenia z urzędem skarbowym. Każdy oddział ma własne rachunki bankowe i kilka numerów kont. Podatnicy, w tym również przedsiębiorstwa oraz działające w ich imieniu biura rachunkowe takie jak Abacus Jadwiga Adamus w Warszawie, dokonują płatności na odpowiednie numery kont – różne dla PIT, VAT oraz innych należności. Oznacza to, że w razie zmiany adresu zamieszkania lub siedziby firmy zmianie ulegają również numery kont, na które dokonywane będą wpłaty. Prowadzić to może niekiedy do pomyłek i dokonywania wpłat do niewłaściwego urzędu skarbowego.

Zatwierdzona już propozycja Ministerstwa Finansów, która zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2020 ma na celu uprościć rozliczenia budżetowe i zminimalizować ryzyko błędnego przekazywania wpłat. W myśl nowych regulacji każdy płatnik otrzyma indywidualny rachunek bankowy, który pośredniczyć będzie we wszystkich jego rozliczeniach. Obejmuje to przede wszystkim rozliczenia podatkowe PIT, CIT oraz VAT, ale również niepodatkowe dochody budżetowe państwa, takie jak opłaty skarbowe.

Zmianom ulegnie też sposób naliczania zaległości. W pierwszej kolejności wpłaty przeznaczone zostaną na pokrycie zaległości z najwcześniejszym terminem płatności w zakresie podatku określonego przez płatnika. W przypadku braku wskazania celu wpłata zostanie wykorzystana na stratę najstarszej spośród wszystkich zaległości podatnika.

Korzystanie z rachunku indywidualnego

Własny rachunek podatkowy wykorzystywany będzie jedynie do dokonywania wpłat oraz identyfikacji płatnika. Niemożliwe będzie jednak sprawdzenie za jego pomocą salda czy historii wpłat – te informacje uzyskać będziemy mogli jedynie osobiście w urzędzie skarbowym. Planowane jest też utworzenie Portalu Podatnika, w którym również będziemy to sprawdzić. Konto to nie będzie również wykorzystywane do dokonywania przez urząd skarbowy zwrotów nadpłaty. Te będą nadal trafiały na rachunki bankowe zgłoszone przez podatników urzędom skarbowym.

Numer rachunku bankowego uzyskać można w najbliższym urzędzie skarbowym. Jego struktura będzie zgodna z numerem rachunku bankowego. W skład rachunku wejść mają suma kontrolna, numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku oraz identyfikator podatkowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz