Artykuł sponsorowany

Jakimi cechami powinny się charakteryzować wysokiej jakości deski tarasowe?

Jakimi cechami powinny się charakteryzować wysokiej jakości deski tarasowe?

Jeśli chodzi o pokrycie tarasu, do wyboru zasadniczo mamy deski lub kafelki. Te ostatnie wybierane są głównie ze względu na niską cenę, jednak ich przesadne nagrzewanie się w lecie i zamarzanie zimą istotnie zmniejsza komfort użytkowania, a także stwarza konieczność stosunkowo częstej wymiany. Znacznie estetyczniejszym i trwalszym rozwiązaniem będą więc deski tarasowe. Czym charakteryzują się te najwyższej jakości?

Drewno a kompozyt

Wśród desek tarasowych wyróżnić możemy deski z litego drewna oraz deski tzw. kompozytowe, wykonane z mieszanki PCV i mączki drzewnej. Pierwszy rodzaj desek to oczywiście szlachetność wyglądu oraz samego materiału, która przekłada się na wysoką cenę. Deski drewniane na tarasie oznaczają konieczność impregnacji oraz regularnego konserwowania przy użyciu oleju (nawet dwa razy na sezon). Odwdzięczą się za to długotrwałą wytrzymałością na warunki atmosferyczne i łatwością utrzymania w czystości. Będą też przyjemne dla stóp latem, kiedy to nawet w największy upał nas nie poparzą, zimą zaś znacznie trudniej będzie się poślizgnąć na nich niż np. na kafelkach, ponieważ lepiej odprowadzają wodę.

Deski kompozytowe to rozwiązanie cokolwiek tańsze, wyglądem natomiast w nieznacznym stopniu odbiegające od desek z litego drewna. Dodatek substancji zabezpieczających w składzie niweluje również konieczność impregnowania, nie trzeba też takich desek malować ani regularnie odświeżać. Przewaga tarasowych desek kompozytowych nad litym drewnem to także większa łatwość w ich układaniu (choć z kolei wykończenie i wpasowanie w mniej typowe miejsca może sprawić nieco większy kłopot), a także jednolitość kolorystyczna i strukturalna, czyli brak sęków. – Systemy montażowe takich desek eliminują również z widoku wkręty i gwoździe stosowane do instalacji na tarasie desek drewnianych – dodaje ekspert z firmy Windoor. Deski kompozytowe są natomiast nieco bardziej podatne na zmiany temperatury, wciąż jednak sprawdzają się tu znacznie lepiej niż kafelki, jednocześnie lepiej też od nich się prezentując.

Sprawdź też: Wybieramy deski tarasowe – ryflowane czy gładkie?

Ryflowanie

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są deski tarasowe, warto zwrócić uwagę na ich ryflowanie, tj. system niewielkich żłobień, którymi odprowadzana jest woda. Dzięki temu nie stoi ona na tarasie podczas ulewy, zimą natomiast te żłobienia zwiększają przyczepność podeszwy buta, zmniejszając ryzyko poślizgnięcia. Deski mogą być ryflowane z obu stron albo tylko z jednej. Pierwsze rozwiązanie jest oczywiście droższe, ale umożliwia odwrócenie deski w przypadku ewentualnego uszkodzenia jej powierzchni, nie znajduje jednak zastosowania w przypadku montowania z użyciem kleju lub specjalnych spinek do tzw. montażu niewidocznego.

Przestrzeń życiowa deski tarasowej

Im deska grubsza, tym jej podatność na odkształcanie jest mniejsza. Grubość samej deski to jedno, ale poza tym powinniśmy jej zostawić po każdej stronie po kilka milimetrów przestrzeni, aby mogła ona „pracować”. Niezależnie bowiem od generalnej odporności materiału na temperaturę i wilgoć pod ich wpływem deski tarasowe będą nieznacznie zmieniały swoją objętość. Drobne szczeliny między deskami będą zaś również obok ryflowania stanowić świetny system odprowadzania wody z tarasu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz