Materiał Partnera

Jakim awariom może ulec telewizor LCD?

Jakim awariom może ulec telewizor LCD?

Nieprawidłowa eksploatacja sprzętu lub regularna eksploatacja prowadzi do zużywania się poszczególnych jego komponentów. Pomimo wysokiej jakości produkowanych telewizorów i nowoczesnych rozwiązań technologicznych nie zawsze uda się uniknąć ich awarii. Są na nie narażone także odbiorniki LCD. Większość najpopularniejszych usterek można usunąć w profesjonalnym serwisie RTV.

Problemy z wyświetlaczem

Jednym z nich są przepalone piksele, które objawiają się na różne sposoby. Może to być niewielka, czarna plamka widoczna z bliska, czyli martwy piksel. Przeciwieństwem są tak zwane hot piksele, czyli miejsca na wyświetlaczu, które świecą się bez przerwy na biało, zielono albo czerwono. To punkty, które nie wyświetlają sygnału telewizyjnego. Naprawa takiej awarii może okazać się bardzo kosztowana i nie zawsze jest opłacalna. Obecnie zdecydowanie częściej występuje w starszych modelach tego rodzaju odbiorników. Inną usterkę stanowi awaria podświetlania. Telewizory LCD są wyposażone w specjalne lampy, które podświetlają matrycę. W momencie przepalenia na włączonym ekranie można zaobserwować różowe zabarwienie obrazu lub jego mruganie. W takiej sytuacji konieczna będzie wymiana świetlówek. Zajmie się tym na przykład serwis RTV Krzysztofa Szczygła, mający swoje oddziały w Kaliszu oraz Zdunach.

Uszkodzona matryca, pamięć lub zasilanie

Jak każdy sprzęt elektroniczny, tak również telewizory LCD są wrażliwe na wszelkie występujące przepięcia w sieci. Może to prowadzić do przegrzania inwertera bądź zasilacza. Naprawa takiej usterki jest na szczęście łatwa dzięki wymianie wspomnianych elementów układu elektrycznego. Równie często psuje się matryca. Najważniejsze oznaki to: brak treści obrazu, zafałszowane kolory, zbyt duży kontrast, zakłócenia w wyświetlaniu na niektórych fragmentach ekranu. W takiej sytuacji najczęściej wymienia się całą matrycę na nową. Poważna kwestia to także uszkodzona pamięć wewnętrzna telewizora. Może być spowodowana nieprawidłową aktualizacją oprogramowania bądź wyładowaniami atmosferycznymi. W takiej sytuacji także trzeba skorzystać z usługi naprawy telewizora w serwisie, jeśli zależy nam na uruchomieniu odbiornika.

Brak reakcji na sygnały pilota

Bardzo często wszelkie awarie odbiornika są związane z niedziałającym pilotem, który wystarczy wymienić. Może to być spowodowane emitowanym światłem ekranu, które wpływa na sterowanie opierające się na łączności za pomocą podczerwieni. Warto jednak skonsultować się z wykwalifikowanymi specjalistami z serwisu RTV, którzy poprawnie zdiagnozują przyczynę braku reakcji telewizora na wysyłane sygnały. Fachowa naprawa gwarantuje przedłużenie żywotności odbiornika i eliminuje ryzyko poważniejszych uszkodzeń, co pociąga za sobą wyższe koszty związane z usunięciem usterki albo zakupem nowego telewizora.

Opracowanie:
Zduny, Jasna 10
tel. 62 502 69 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz