Artykuł sponsorowany

Jakiego typu drewnem palimy w kominkach?

Jakiego typu drewnem palimy w kominkach?

Drewno stanowi bardzo przydatny (zwłaszcza w okresie zimowym) materiał opałowy. Różnego typu drzewa są wykorzystywane nie tylko jako paliwo w kotłach centralnego ogrzewania, ale również w kominkach, dając nam ciepło w często bardzo chłodne, jesienno-zimowe dni. W naszym artykule postaramy się więc przybliżyć nieco charakterystykę najpopularniejszych gatunków drewna kominkowego.

Jesion, dąb a może buk?

Jednym z najchętniej wykorzystywanych rodzajów drewna, jeżeli chodzi o palenie w kominach, jest drewno jesionowe. Charakteryzuje się ono przede wszystkim bardzo wysokim współczynnikiem gęstości, a co za tym idzie wysoką kalorycznością. Oznacza to, że ten typ drewna zapewni nam ciepło w budynku przez długi czas bez konieczności dokładania następnych rozłupanych kawałków drewna do kominka. Równie często wybieranym rodzajem drewna kominkowego jest dąb, który (podobnie jak drewno jesionowe) charakteryzuje się wysoką kalorycznością oraz gęstością. Warto w tym miejscu wspomnieć także o bardzo wysokiej jakości drewnie bukowym o stosunkowo krótkim czasie schnięcia, który zawdzięcza ono cienkiej korze.

Akacja, brzoza i olcha

Wyżej wymienione przez nas rodzaje drewna kominkowego to nie jedyne rozwiązania, jakie mamy tu do wyboru. Firmy takie, jak Łamacz z Cieszyna, specjalizują się również w dystrybucji oraz dostawie między innymi takich rodzajów drewna jak akacjowe. Drewno akacjowe cechuje duża twardość, krótki czas schnięcia oraz wysoka odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Ciekawą propozycją jest tu także drewno brzozowe, do którego zalet zaliczamy brak szkodliwych substancji oraz możliwość zastosowania go jako rozpałkę. Olcha to z kolei łatwy do rozpalenia oraz rozłupania surowiec, który także dobrze sprawdzi się w ramach drewna kominkowego.

O czym warto pamiętać przy wyborze drewna do kominka?

Wspomniana przez nas kaloryczność stanowi jeden z najważniejszych czynników, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze tego typu materiału. Od kaloryczności bowiem w głównej mierze zależy wartość opałowa danego gatunku, a co za tym idzie również czas jego wypalania oraz ilość ciepła, jaka zostanie dostarczona do wnętrz naszego domu. Bardzo ważną wartością, jeżeli chodzi o drewno kominkowe, jest czas ich wysychania, ponieważ, jak wiadomo, do kominka nie powinno się wkładać zbyt mokrego drewna, ponieważ po prostu ciężko będzie nam je rozpalić.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz