Materiał Partnera

Jakiego rodzaju paliwo stosuje się w samochodach?

Jakiego rodzaju paliwo stosuje się w samochodach?

Ceny paliw samochodowych zmieniają się jak w kalejdoskopie. I choć różnica dotyczy często kilku bądź kilkunastu groszy wzwyż, wartość ta- przy zatankowaniu większej ilości- robi sporą różnicę. Mimo nie najniższych cen, alternatyw jest niewiele. Elektryczne auta kosztują krocie, tak więc nie pozostaje nic innego jak korzystanie z dotychczasowych paliw. Jakie są ich rodzaje?

Benzyna

Benzyna to jeden z głównych rodzajów paliwa. Wykorzystywana jest do napędu samochodów, samolotów i innych pojazdów oraz urządzeń wyposażonych w silnik spalinowy. Benzyna to mieszanina ciekłych węglowodorów, która używana jest także jako rozpuszczalnik. Produkuje się ją w procesie rektyfikacji ropy naftowej, a jej ostateczny skład zależy od początkowego składu ropy i warunków destylacji frakcyjnej. Aby poprawić właściwości benzyny dodaje się do niej wybrane związki chemiczne w małych ilościach. Określa się je mianem środków przeciwstukowych, które zapobiegają niekontrolowanemu i nierównomiernemu spalaniu się benzyny. Jak informuje ekspert z firmy Niwa, która zajmuje się dystrybucją paliw- benzyna do silników samochodowych dzieli się na wiele rodzajów. Różnią się one od siebie liczbą oktanową. W silnikach iskrowych najczęściej wykorzystuje się benzynę bezołowiową 95 i 98.

Olej napędowy

Olej napędowy to paliwo, które przeznaczone jest do silników wysokoprężnych z zapłonem samoczynnym. W jego skład wchodzi mieszanina węglowodorów parafinowych, naftenowych i aromatycznych, które wydziela się z ropy naftowej w procesie destylacji. Otrzymywanie oleju napędowego jest łatwiejsze niż otrzymywanie benzyny. Koszty związane z tym procesem również są dużo niższe. Mimo to ceny tego paliwa stale rosną, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Podczas spalania oleju napędowego wydziela się duża ilość siarki, co ma niekorzystny wpływ na środowisko. Z tego względu producenci paliw coraz częściej decydują się na produkcję oleju napędowego z olejów roślinnych lub innych surowców takich jak gaz ziemny czy węgiel. Jest to tak zwany ekodiesel. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie paliwa tego typu ma duży wpływ na żywotność silnika.

Płynny gaz ropopochodny (LPG)

Ze względu na swoją niską cenę, LPG zyskuje coraz większą popularność. Aby móc korzystać z paliwa tego typu, należy zamontować w aucie specjalną instalację gazową. Skroplony gaz płynny znajduje wszechstronne zastosowanie nie tylko w motoryzacji. Powszechnie wykorzystuje się go także w rolnictwie, przemyśle oraz do domowego użytku. Jego skład chemiczny przypomina gaz ziemny.

Opracowanie:
Mikołów, Skłodowskiej-Curie 34
tel. 601 427 035
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz