Artykuł sponsorowany

Jakie znicze możemy zanieść na cmentarz?

Jakie znicze możemy zanieść na cmentarz?

Ogień uważany jest za symbol wieczności. Z tego względu, aby upamiętnić tych, którzy od nas odeszli, na ich grobach zapalamy znicze. Oczywiście najwięcej można ich zauważyć na cmentarzach w okolicy 1 listopada, ponieważ wtedy przypada Dzień Wszystkich Świętych. Jednak w pozostałe dni w roku również nie powinniśmy zapominać o naszych bliskich, których już nie ma. Na rynku znajdziemy różne znicze. Co je wyróżnia?

Czym charakteryzują się znicze klasyczne?

Kilkadziesiąt lat temu największą popularnością cieszyły się klasyczne znicze wyrabiane z gliny i ceramiki. Wyróżniały się one prostotą, ponieważ złożone były z podstawki wypełnionej parafiną, w której znajdował się knot. Niekiedy w jednym zniczu mogło znajdować się kilka knotów. Takie znicze nie miały przykrywki, a co za tym idzie, opady deszczu albo silniejszy wiatr mogły je bez problemu zgasić. W późniejszych czasach moda na takie znicze znacznie osłabła, a na rynku zaczęły pojawiać się inne znicze – z przykrywkami.

Co wyróżnia tradycyjne znicze z przykrywką?

Obecnie najczęściej na grobach możemy znaleźć tradycyjne znicze z przykrywką. W odróżnieniu od wcześniej wspomnianych ceramicznych warunki atmosferyczne nie mają aż tak dużego wpływu na ich gaśnięcie. Najczęściej wykonane są one ze szkła, do którego wlewa się parafinę albo wkłada się specjalny wkład z parafiną. Ta druga opcja jest częściej spotykana, a jej zaletą jest to, że nie ma konieczności kupowania nowego znicza, gdy wkład się wypali. Wystarczy kupić nowy wkład, aby znicz dalej mógł pełnić swoją funkcję. Jednak sam zakup wkładu nie jest prostym zadaniem. W marketach znajdziemy najróżniejsze wkłady do zniczy, aczkolwiek ich jakość zwykle pozostawia sporo do życzenia. Niewątpliwą wadą ich jest to, że szybko się spalają. Znacznie lepiej kupić wkłady od osób specjalizujących się w sprzedaży zniczy i akcesoriów do nich, ponieważ takie produkty są lepszej jakości.

Jeżeli mamy dylemat, jaki wkład wybrać, warto kierować się ich wagą. Gdy dwa wkłady o podobnej wielkości mają różną wagę, lepiej wziąć ten cięższy, ponieważ zawiera więcej parafiny, a mniej powietrza. Specjaliści od sprzedaży zniczy z firmy prowadzonej przez Kazimierza Pawlaka z Antoniówki w województwie łódzkim radzą też, aby decydować się na sprawdzone i dobrej jakości wkłady parafinowe ponieważ palą się czysto. Dobrą opcją może być też wybór wkładów olejowych. Są one droższe od parafinowych, lecz za to dłużej się palą.

Czy warto kupować znicze na baterie?

W ostatnich latach na grobach możemy również zauważyć inny typ zniczy – na baterie. Elektryczne znicze z daleka wyglądają niemal tak samo, jak te tradycyjne, a różnicę między nimi zauważymy dopiero z bliska. Jedną z ich największych zalet jest to, że są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i mogą świecić nawet przez kilkadziesiąt dni. Plusem jest także to, że wystarczy wymienić baterie, aby działały dalej. Znicze na baterie są też bezpieczniejsze od tradycyjnych, ponieważ nie stwarzają zagrożenia (np. pożar). Jednak dla wielu osób liczy się tradycja, a co za tym idzie, znicz musi wyróżniać się ogniem. Z tego względu tradycyjne znicze zawsze będą na grobach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz