Artykuł sponsorowany

Jakie zastosowanie mają różne rodzaje gazów medycznych?

Jakie zastosowanie mają różne rodzaje gazów medycznych?

Współczesna medycyna, nie tylko w procesach leczniczych, korzysta z różnego rodzaju gazów. Podstawowym jest oczywiście tlen – ten jednak musi cechować się szczególną czystością. Ponadto jego mieszanki mają niebagatelne znaczenie w znieczulaniu pacjentów. Bez zastosowania tego rodzaju produktów niemożliwe stałoby się przeprowadzenie wielu operacji oraz zabiegów.

Czym są gazy medyczne?

Jak sama nazwa wskazuje to produkty stosowane na szeroką skalę w różnego rodzaju placówkach zdrowotnych – najczęściej szpitalach, ale również przychodniach czy też uzdrowiskach. Poszczególne rodzaje są wykorzystywane zarówno w celach leczniczych, jak i w laboratoriach, diagnostyce, anestezjologii czy też transplantologii w celu prawidłowego przechowywania przeszczepianych organów. Gazy medyczne w obiektach są rozprowadzane za pomocą specjalnie projektowanych instalacji. Dzięki temu dostęp do nich mają zarówno lekarze na sali operacyjnej, jak i pielęgniarki w salach przy łóżku pacjentów. Zaopatrzeniem tego sektora w niezbędne produkty zajmuje się między innymi firma Messer Polska z Chorzowa, gwarantując przy tym fachowe doradztwo.

Jak wykorzystuje się tlen medyczny?

To jeden z podstawowych, a jednocześnie najważniejszych gazów w sektorze zdrowotnym. Nie jest to jednak zwykły gaz jak w przypadku technicznego. Jego wytwarzanie podlega bowiem ścisłym regulacjom oraz rzetelnej kontroli. Tlen medyczny rejestruje się jako wyrób leczniczy, dlatego musi mieć szereg certyfikatów oraz atestów, potwierdzających jego przeznaczenie, czystość, a tym samym bezpieczeństwo dla zdrowia. Takie wymogi obejmują również butle stacjonarne, w których podlega on magazynowaniu. Muszą być one w pełni sterylne – pozbawione wszelakich zanieczyszczeń.

Jako podstawowy środek służący do oddychania, gaz ten wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku terapii zaburzeń tego procesu. Zapewnia on między innymi lepszą wentylację płuc. Jest także niezbędny w trakcie przeprowadzania resuscytacji bądź w terapii z wykorzystaniem komór hiperbarycznych. Tlen medyczny podaje się pacjentom cierpiącym na niedotlenienie komórek, objawiające się między innymi bólami głowy, ciągłym zmęczeniem i niską saturacją.

Jakie są inne ważne gazy medyczne?

W procesach znieczulania istotną rolę odgrywa również podtlenek azotu w połączeniu z wcześniej opisanym tlenem. Taka mieszanina ma działanie rozluźniające, odprężające, uspokajające i przeciwbólowe. Sięga się po nią między innymi w gabinetach dentystycznych, na salach porodowych, jak również podczas zdejmowania szwów lub opatrywania ciężkich oparzeń. Ponadto do przeprowadzania zabiegów laparoskopowych, endoskopowych czy też artroskopowych wykorzystuje się medyczny dwutlenek węgla. Należy także wskazać na zastosowanie azotu w ciekłej postaci wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność utrzymania niskiej temperatury. Ma to znaczenie nie tylko w transplantologii i przechowywaniu organów, ale także przy takich zabiegach jak krioterapia czy kriochirurgia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz