Artykuł sponsorowany

Jakie zastosowanie ma obróbka galwaniczna metali?

Jakie zastosowanie ma obróbka galwaniczna metali?

Galwanostegia, potocznie nazywana galwanizacją, jest jedną z najpowszechniej obecnie wykorzystywanych metod zabezpieczenia elementów metalowych przed działaniem czynników środowiskowych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Może być również stosowana w celu poprawienia estetyki tychże elementów. Na czym polega galwanizacja i jakie jest jej praktyczne zastosowanie?

Na czym polega galwanizacja?

Galwanizacja to proces oparty o wykorzystaniu zjawisk elektrochemicznych, zachodzących w czasie przepływu prądu elektrycznego między elektrodami zanurzonymi w tzw. kąpieli galwanicznej. Jak wygląda taka procedura w praktyce? Na wstępie obiekt, który ma zostać poddany obróbce galwanicznej musi zostać dokładnie oczyszczony i odtłuszczone. Na elementach, na których pozostały zanieczyszczenia powłoka galwaniczna nie jest w stanie złączyć się z podłożem – to obniża jej jakość i zwiększa ryzyko uszkodzenia. Następnie oczyszczony element zanurza się w roztworze płynu elektrolitycznego, który zawiera jony metalu powłokowego, czyli mikrocząsteczki, z których powstanie powłoka ochronna. Do najczęściej wykorzystywanych metali powłokowych zalicza się chrom, miedź, cynk, złoto, nikiel. Kiedy już cały element jest zanurzony, przez roztwór płynu elektrolitycznego przepuszcza się prąd stały. Pod wpływem energii elektrycznej jony metalu powłokowego przemieszczają się w kierunku zanurzonego przedmiotu i przylegają do niego na stałe. Wytworzona przez nie powłoka ma grubość od 0,1 do 10 nanometrów. Profesjonalnym wykonywaniem powłok galwanicznych zajmuje się firma Galwanizer.

Zastosowanie obróbki galwanicznej

Galwanizacja to proces wykorzystywany przede wszystkim w celu zabezpieczenie elementów metalowych przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego bądź uszkodzeniami mechanicznymi. Przykładem jest galwanizacja stali oraz innych stopów żelaznych, które wykazują wysoką wrażliwość na wilgoć – pod jej wpływem na powierzchni elementów stalowych pojawiają się ogniska korozji, które z czasem rozwijają się, naruszając strukturę metalu i obniżając jego wytrzymałość mechaniczną. Stal jednocześnie jej materiałem bardzo tanim w produkcji. Pokrycie jej powłoką galwaniczną znacząco wydłuża żywotność i przydatność wykonywanych z niej elementów. W zależności od rodzaju metalu powłokowego, obrabiany element uzyskuje dodatkowe właściwości, np. podwyższoną odporność na środowisko kwasowe. Galwanizacja wykorzystywana jest również w celu poprawy estetyki elementów metalowych – metalem powłokowym staje się wtedy np. srebro bądź złoto.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz