Materiał Partnera

Jakie zalety mają napędy hydrauliczne?

Jakie zalety mają napędy hydrauliczne?

Napędy hydrauliczne często wykorzystuje się m.in. w przemyśle lotniczym, górniczym i maszynowym. Ich szybki rozruch, płynna praca i duża wydajność to tylko niektóre zalety, jakie wpływają na popularność stosowania. Jakie jeszcze korzyści ma hydraulika siłowa znajdująca zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach? Dowiedz się więcej, czym cechują się pompy hydrauliczne, zawory, złącza, siłowniki hydrauliczne i inne elementy tworzące układy w tym sprzęcie.

Hydraulika siłowa – zalety napędów hydraulicznych

Hydraulika siłowa bardzo często znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wynikać to może z faktu, że elementy hydrauliczne, które tworzą układy napędowe nie potrzebują energii, jaką należy włożyć np. w podnoszenie lub przemieszczenie ciężkich przedmiotów. Hydraulika siłowa wykorzystuje napędy, które samodzielnie wytwarzają energię poprzez wytworzenie podciśnienia, a następnie wtłoczenie cieczy np. oleju lub smaru do układu hydraulicznego urządzenia, wymuszenie jego ruchu i stworzenie ciśnienia. Tym samym tego typu hydraulika przemysłowa zastosowana w maszynach umożliwia np. podniesienie kamiennych bloków na budowie lub ciężkich pojazdów w fabryce samochodów. Ponadto, warto podkreślić, że tak duża siła może być skoncentrowana w niewielkim urządzeniu z napędem siłowym, co sprawia, że sprawdza się nawet na niewielkiej przestrzeni. Napęd hydrauliczny nie potrzebuje dodatkowego czasu na rozruch, a jego układ jest szczelny, przez co nie tylko nie stwarza zagrożenia (np. pożarowego), ale również jest niezawodny (nie grozi mu np. wyciek oleju). Ponadto, inne zalety urządzeń, w których została zastosowana hydraulika siłowa to m.in. precyzyjna i płynna praca, bezstopniowa regulacja ruchu prędkości oraz możliwość pełnej automatyzacji sprzętu. Warto również podkreślić, że maszyny budowlane, rolnicze i inne z napędami hydraulicznymi są również popularne ze względu na to, że nie wymagają podłączenia do źródła zasilania, tak jak np. maszyny z napędem elektrycznym. Dodatkowo, napędy hydrauliczne cechuje trwałość elementów oraz możliwość uzyskania ruchu wahadłowego, obrotowego oraz posuwisto-zwrotnego.

Gdzie znajdują zastosowanie napędy hydrauliczne?

Ze względu na tak wiele korzyści hydraulika siłowa wykorzystywana jest w wielu maszynach. Elementy napędów hydraulicznych (np. od firmy Utech Hydraulic z Kielc) można znaleźć m.in. w maszynach rolniczych, budowlanych, samochodach, samolotach, maszynach wykorzystywanych w stoczniach, górnictwie, hutnictwie oraz firmach energetycznych. Do elementów tego typu hydrauliki przemysłowej, które wykorzystywane są najczęściej zalicza się pompy hydrauliczne (np. pompy tłoczkowe, zębate itp.), zawory, siłowniki hydrauliczne, złącza przemysłowe, akumulatory i wiele innych.

Opracowanie:
Kielce, Olszewskiego 19a
tel. 41 345 32 56
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz