Materiał Partnera

Jakie zalety ma księgowość zewnętrzna?

Jakie zalety ma księgowość zewnętrzna?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie, które obejmuje także zajmowanie się kwestiami księgowo-finansowymi. Te, niestety nie dla każdego przedsiębiorcy są przejrzyste, a ich wykonywanie może okazać się uciążliwe i pochłaniać bardzo dużo czasu. Alternatywą, zarówno dla małych, jak i większych przedsiębiorstw, jest outsourcing usług księgowych. Jakie są jego główne zalety?

Kiedy zdecydować się na pomoc zewnętrznego biura rachunkowego?

Księgowość to nieodłączna część funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości. Niestety, gdy jesteśmy małym przedsiębiorcą i decydujemy się na jej samodzielne wykonywanie, musimy liczyć się z dużą ilością czasu poświęcaną na realizację, co jednocześnie odciąga od bazowej działalności firmy. Alternatywa jest jedna: zlecanie usług księgowych do zewnętrznego biura rachunkowego. To sposób bardzo wygodny, dzięki któremu oszczędzamy cenny czas, a także mamy pewność, że finanse naszej firmy są w dobrych rękach. Jesteśmy też spokojni na wypadek ewentualnych uchybień w dokumentacji, gdyż każde, rzetelne biuro rachunkowe, posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Księgowość w małych przedsiębiorstwach

Zlecanie usług księgowych jest oczywiste w przypadku mikroprzedsiębiorców, co jednak z firmami nieco większymi? Współpraca z biurem rachunkowym sprawdza się także i w tej sytuacji. Przedsiębiorcom zatrudniającym kilku pracowników, najczęściej nie opłaca się tworzyć w firmie dodatkowego stanowiska dla księgowej, co wiązałoby się z lawinowym wzrostem kosztów, tak istotnych dla większości właścicieli. Warto więc nawiązać współpracę z dobrym biurem rachunkowym, które będzie świadczyć fachowe usługi z tego zakresu. Księgowi z zewnętrznej firmy zagwarantują także aktualną znajomość przepisów oraz profesjonalne doradztwo w kwestiach takich jak optymalizacja kosztów działalności. Zaletą outsourcingu tej funkcji jest również bardzo duża elastyczność usług księgowych, dopasowywanych do oczekiwań konkretnego klienta. Jak przyznaje Maria Piątkowska z biura rachunkowego Meritum z Jasła, duża część jej klientów dokładnie określa zakres współpracy, przy czym wciąż część działań księgowo-finansowych realizuje samodzielnie lub tylko z niewielką pomocą.

Księgowość zewnętrzna to dziś dla przedsiębiorców ogromne ułatwienie w prowadzeniu działalności, nie muszą oni bowiem tworzyć tego działu w swojej firmie, a przy tym mają pewność, że zadania są wykonywane rzetelnie i w zgodzie z aktualnymi przepisami prawa.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz