Artykuł sponsorowany

Jakie zagrożenia mogą wyniknąć z używania wagi, która nie została poddana adiustacji oraz wzorcowaniu?

Jakie zagrożenia mogą wyniknąć z używania wagi, która nie została poddana adiustacji oraz wzorcowaniu?

Wagi używane są w wielu gałęziach przemysłu i przedsiębiorstwach handlowych, by dokładnie odmierzać ciężar sprzedawanego towaru bądź części, podzespołów i mieszanek wykorzystywanych w przemysłowych procesach produkcyjnych. Z biegiem czasu dokładność ważenia może jednak maleć, więc należy je poddać wzorcowaniu i adiustacji. Wyjaśniamy, czym są te czynności i jakie zagrożenie niesie ze sobą ich nieprzeprowadzenie.

Wzorcowanie wagi i adiustacja – co to jest?

Wzorcowanie wagi stanowi udokumentowanie jej działania. Wykonuje się je po to, by sprawdzić, czy dokładność ważenie znacząco nie zmalała na skutek częstego użytkowania i innych czynników. Wzorcowanie przeprowadza się poprzez umieszczenie na szalce wagi wzorca masy, by następnie otrzymany odczyt porównać z prawdziwą masą wzorca. Różnica pomiędzy tymi dwiema wartościami to właśnie błąd pomiarowy. Wzorcowanie wagi obejmuje również ustalenie niepewności pomiaru.

Wzorcowanie powiązane jest z adiustacją wagi, zwaną też kalibracją. Jeśli bowiem odkryty błąd pomiarowy jest na tyle znaczący, że może wypaczać wyniki ważenia, to należy ją przeprowadzić. Według WIM (międzynarodowego słownika terminów metrologii) adiustacja to „zbiór czynności wykonanych przy układzie pomiarowym zapewniających, że wartościom wielkości, które mają być mierzone, odpowiadają prawidłowe wskazania”. Jednym słowem – wzorcowanie to diagnoza błędów, a kalibracja ich usuwanie i naprawa podstawowej funkcji wagi. Adiustację i wzorcowanie warto zlecać renomowanym firmom, takim jak serwisant i producent wag Tamtron Polska.

Czym grozi używanie wagi nie poddanej adiustacji i wzorcowaniu?

Waga, która nie jest regularnie sprawdzana i regulowana pod kątem precyzji ważenia często generuje wystąpienie pomyłek na etapie produkcji lub przy sprzedaży towaru. Jeśli na przykład wartość towaru zależy od jego ciężaru, to hipotetyczny błąd może skutkować stratami finansowymi dla przedsiębiorcy. Te mogą pojawić się też w wyniku obniżenia jakości wytwarzanych produktów, wycofywania ich i konieczności dokonywania częstych poprawek, pojawienia się nieplanowanych przestojów, wszelkich problemów z procesami produkcji czy audytami. Wszystkie te sytuacje mogą wystąpić, gdy waga działa niepoprawnie. Niesprawdzanie wagi może zwiększać także ryzyko częstszego pojawiania się losowych błędów, a co za tym idzie pogorszenia sprawności urządzenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz