Materiał Partnera

Jakie zabiegi wchodzą w skład stomatologii zachowawczej

Jakie zabiegi wchodzą w skład stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza jest podstawową dziedziną stomatologii. Specjalizujący się w niej lekarze dentyści zajmują się wykonywaniem przeglądów uzębienia oraz wykonywaniem różnego rodzaju zabiegów profilaktycznych i leczeniem skutków choroby próchnicowej. Więcej informacji na temat leczenia zachowawczego zębów dowiesz się z naszego artykułu.

Stomatologiczne wizyty kontrolne

Podstawowym zajęciem lekarzy dentystów zajmujących się stomatologią ogólną (bo tak również bardzo często określa się stomatologię zachowawczą) jest przeprowadzanie ogólnych badań zębów. Na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego każdy z nas powinien się stawiać co najmniej dwa razy w roku. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że przeprowadzane przez nas zabiegi higieniczne są w pełni skuteczny i na naszych zębach nie ma żadnych śladów próchnicy. Pamiętajmy bowiem, że choroba próchnicowa rozwija się w różnym tempie i jeżeli w porę uda się ją wykryć, działanie stomatologa ograniczy się jedynie do wyczyszczenia zęba oraz zabezpieczenia go odpowiednim preparatem z fluorem.

Leczenie zębów

Na początku próchnica zębów odznacza się jedynie drobnymi przebarwieniami, z czasem jednak udaje jej się pokonać szkliwo zęba i zaczyna atakować zębinę. W takich przypadkach działanie lekarza nie ogranicza się już jedynie do  oczyszczenia i zabezpieczenia zęba, ale konieczne jest wykonanie również borowania w celu oczyszczenia powstałego na skutek próchnicy ubytku oraz wypełnienie go plombą. Tym również zajmuje się lekarz w gabinecie stomatologii zachowawczej.

Trzecie stadium choroby próchnicowej jest wtedy, gdy próchnica zdoła się już przedrzeć także przez zębinę i zaczyna atakować unerwioną i ukrwioną, znajdującą się w kanałach zębowych, miazgę. W takich wypadkach niezbędne jest już wykonania dużo bardziej nieprzyjemnego i czasochłonnego leczenia kanałowego. W takich przypadkach pacjenci zgłąszają się do gabinetu stomatologicznego już z silnym bólem oraz bardzo często ze zniszczonym zębem. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Saska Smile w Warszawie – Leczenie endodontyczne jest wtedy jedynym sposobem na uratowanie zęba przed ekstrakcją.

Profilaktyka próchnicy

Ostatnią grupą zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej są zabiegi profilaktyczne, które maja na celu oczyszczenie zębów z zalegającej płytki i kamienia nazębnego, wzmocnienie struktury zębów oraz ich należyte zabezpieczenia prze rozwojem próchnicy. Do tej grupy zabiegów zaliczamy m.in. skaling, piaskowanie, lakierowanie i fluoryzację.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz