Materiał Partnera

Jakie wzory fototapet wybierać dla dzieci?

Jakie wzory fototapet wybierać dla dzieci?

Mnogość dostępnych na rynku wzorów fototapet zaprojektowanych z myślą o najmłodszych może przyprawić o zawrót głowy. Z drugiej strony gwarantuje jednak, że prędzej czy później znajdziemy motyw, który wywoła w naszym dziecku zachwyt, a i nam będzie się podobał. Zadanie to jednak oczywiście nie należy do najłatwiejszych. Poniżej zgromadziliśmy więc garść wskazówek pomocnych w podjęciu ostatecznej decyzji.

Znacznie mniejszym problemem jest udekorowanie fototapetą pokoju dziecka nieco starszego, które nieraz ma już całkiem sprecyzowane gusta i zainteresowania, a przynajmniej jest w stanie podpowiedzieć, jaki widok chciałoby mieć na ścianie. Malejąca z wiekiem liczba kolorowych zabawek również upraszcza sprawę, jako że spada też ryzyko osiągnięcia niezbyt estetycznego efektu pstrokacizny.

Co jednak z sypialniami maluchów? Przeważnie i one potrafią dosyć szybko wskazać, który wzór najbardziej im odpowiada, czają się w tym jednak pewne pułapki. Po pierwsze, musimy pamiętać, że zbyt jaskrawy wzór będzie męczył oczy, może też przytłoczyć pokój o niewielkim metrażu. Po drugie zaś dobrze jest zorientować się, czy za decyzją dziecka nie stoi szybko przemijająca moda lub chwilowa zachcianka.

Na dłuższą metę

Oczywiście możemy zmieniać fototapety nawet co kwartał (nie są aż tak drogie, poza tym wiele z nich łatwo się kładzie i demontuje), ale dla wielu rodziców nie jest to zbyt ekscytujący pomysł. Warto więc rozważyć wzory, które będą „rosły” wraz z dzieckiem. Chodzi tu o mniej infantylne motywy, takie jak zwierzęta, kosmos czy rafa koralowa.

Nie ma też nic złego w ozdobieniu pokoju dziecięcego fototapetą przedstawiającą bohaterów ulubionej bajki albo komiksu (zwłaszcza jeśli nasza pociecha przejawia zainteresowanie nimi od dłuższego czasu) ani w dostosowaniu jej do płci dziecka. – Chłopcy znacznie częściej wybierają chociażby dinozaury, auta oraz statki kosmiczne, podczas gdy dziewczynki gustują raczej w kwiatach, motylach, księżniczkach i wróżkach – przyznaje przedstawiciel sklepu Kraina Barw. – Zdecydowanie lubią też kolor różowy – dodaje.

Wspólna decyzja

Bardzo dobrym pomysłem jest włączenie malucha w proces poszukiwań motywu idealnego. Jest to świetna okazja do nauki dokonywania wyborów i negocjacji. Możemy na przykład przedstawić dziecku kilka zaakceptowanych przez nas wzorów, aby podjęło ostateczną decyzję. Podział ról może przebiegać też w ten sposób, że nasz podopieczny wskaże tylko dziedzinę, z której to my wybierzemy obraz najlepiej odnajdujący się w aranżacji pokoju dziecięcego. Tak czy owak jego mały mieszkaniec poczuje się ważny i doceniony, ozdobiona zaś fototapetą przestrzeń będzie tym bardziej należeć do niego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz