Artykuł sponsorowany

Jakie wyróżniamy rodzaj prac wykończeniowych?

Jakie wyróżniamy rodzaj prac wykończeniowych?

Prace wykończeniowe często uznawane są za działania kosmetyczne wykonywane bezpośrednio przed oddaniem domu do użytku. Jednak praktyka i doświadczenie fachowców pokazuje, że obejmuje ona szeroki zakres prac, które wymagają rozległych kompetencji i zaangażowania profesjonalistów o wąskich specjalizacjach. Aby je przeprowadzić potrzeba dokładności, ale nieoceniony okazuje się również zmysł estetyczny, decydują o charakterze lokalu.

Montaż instalacji

Duża grupa specjalistów z zakresu budownictwa wśród prac wykończeniowych wyróżnia montaż instalacji. Jest to pierwszy etap, który przeprowadza się, gdy dom zostaje oddany w stanie surowym. Wśród instalacji, które powinny się w nim znaleźć, są instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i gazowe, a w dalszym ciągu otwory wentylacyjne, ogrzewanie podłogowe oraz system alarmowy, wymienia Jarosław Kuruc specjalizujący się w wykańczaniu mieszkań pod klucz.

Wylewanie posadzek

Kolejnym punktem wykończenia domu jest wylewanie posadzek. Zazwyczaj w tym celu stosuje się wylewki samopoziomujące, zwłaszcza kiedy w domu ma funkcjonować ogrzewanie podłogowe. Nie ma takiego wymogu, jeżeli zakładamy, że podłoga będzie pokryta płytkami ceramicznymi lub glazurą, wówczas można zastosować klasyczne wylewki podłogowe.

Tynkowanie

Tynkowanie domu musi być realizowane, począwszy od sufitu, następnie można przejść do ścian. Etap ten można realizować, kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż 10 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie woda nagromadzona w ścianach będzie zamarzać i rozsadzać je od środka, co zniweczy cały proces tynkowania.

Szlifowanie ścian

Jednym z najbardziej żmudnych i wymagających punktów prac wykończeniowych jest szlifowanie i szpachlowanie ścian. Coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż sufitów podwieszanych oraz instalacji z płyt gipsowo-kartonowych, co pozwala ograniczyć ten proces. Jednak jeżeli ściany oraz sufit mają być malowane, muszą one być wcześniej wygładzone i wyszpachlowane.

Prace końcowe i biały montaż

Ostatnie etapy prac wykończeniowych uznawane są kosmetyczne. Obejmują one gruntowanie oraz malowanie ścian po wcześniejszym ich wyschnięciu, osadzanie parapetów, biały montaż w kuchni oraz łazience. Zwieńczeniem całego procesu jest wykładanie kafelków oraz paneli na podłodze, co pozwala nadać wnętrzu ostateczny charakter.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz