Materiał Partnera

Jakie wyróżnia się podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych?

Jakie wyróżnia się podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych?

Ortodoncja jest bardzo ważną dziedziną stomatologii. Pozwala na skuteczne rozpoznawanie oraz profilaktykę wad zgryzu. Podstawową metodą leczenia jest wykorzystywanie stałych aparatów ortodontycznych. Najlepszym okresem do podjęcia stosownych działań jest dwunasty rok życia. Jednakże podkreślić należy fakt, że w tym aspekcie nie istnieją ograniczenia wiekowe. Jakie wyróżnia się rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparat metalowy jako najczęściej wybierane rozwiązanie

Aparat metalowy jest najpowszechniejszym sposobem leczenia wad zgryzu, szczególnie wśród młodzieży. W konstrukcji komponentu znajdziemy zamki metalowe, łuki, a także ligatury. Czynnikiem wiążącym łuk są gumeczki, które wprowadza się do szczeliny zamka. Podkreślić należy fakt, że barwę ligatur możemy dostosować do indywidualnych preferencji. Inną opcją są aparaty samoligaturujące. W tym przypadku zamiast gumki wykorzystuje się klapkę w zamku, która umożliwia utrzymanie drutu w szczelinie – podkreśla specjalista z kliniki stomatologicznej Super Dent, która zlokalizowana jest w Warszawie.

Aparat kosmetyczny – opcja dla osób chcących zatuszować noszenie aparatu ortodontycznego

Alternatywą jest aparat kosmetyczny. Przeznaczony jest dla pacjentów, którzy nie czują się komfortowo z noszeniem produktu i pragną maksymalnie zatuszować ten fakt. W przypadku aparatów kosmetycznych zamki są troszeczkę większe niż te, które występują w klasycznych aparatach metalowych. Zastosowanie wskazanego rozwiązania wymaga tak zwanej białej diety. Aparaty ortodontyczne kosmetyczne wymagają rezygnacji z pokarmów zawierających barwniki. Unikamy również palenia tytoniu. Jest to ważne, gdyż możemy przyczynić się do przebarwienia ligatur.

Aparaty niewidoczne, czyli wewnątrzustne

W leczeniu ortodontycznym stosuje się również aparaty wewnątrzustne. Są one jeszcze mniej zauważalne niż kosmetyczne. Na początku mogą pojawić się niewielkie problemy w mowie oraz przy spożywaniu posiłków. Wskazana metoda może być wykorzystywana wyłącznie przy niektórych wadach zgryzu. Warto podkreślić, że zamki mogą być przygotowane indywidualnie z wykorzystaniem stopu złota bądź jako standardowe.

Aparaty ortodontyczne stanowią podstawową metodę pozwalającą na korekcję wad zgryzu. Skorzystanie ze wskazanego rozwiązania może przynieść bardzo dobre efekty. Wyróżnia się różne rodzaje aparatów. Wybór uzależniony jest od rodzaju defektu oraz preferencji pacjenta. W każdym z określonych rozwiązań można wskazać wady, jak i zalety.

Opracowanie:
Warszawa, Zwoleńska 131 lok. 1
tel. 22 812 65 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz