Artykuł sponsorowany

Jakie wymagania musi spełniać piasek budowlany? Zdradzają specjaliści z firmy ANMAR

Jakie wymagania musi spełniać piasek budowlany? Zdradzają specjaliści z firmy ANMAR

Według danych statystycznych podawanych przez Europejski Związek Kruszyw produkcja kruszyw w krajach zrzeszonych w UEPG wynosi nawet 4 mld ton rocznie. Ponad 91% tego typu surowców wydobywanych jest ze złóż naturalnych, a jedynie 5% z nich pochodzi z recyklingu. Pozostałe 4% to kruszywa sztuczne (2%) oraz te wydobywane z obszarów morskich (2%). Potwierdzają to eksperci z suszarni piasków ANMAR, którzy dodają, że to właśnie piaski budowlane są w Europie i Polsce produkowane w największej ilości. Ich wydobycie jest nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż w przypadku kruszyw łamanych. Podkreślić jednak trzeba, że nie wszystkie piaski nadają się do zastosowań budowlanych. Muszą one spełnić określone wymagania.

Zastosowanie piasku budowlanego

Wymagania dla piasków budowlanych w dużej mierze podyktowane są zastosowaniem i wytycznymi, które zostały przygotowane przez geotechników, geodetów czy architektów obsługujących określoną inwestycję. Im większa i bardziej rozbudowana inwestycja, tym parametry fizykochemiczne kruszyw muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy. Jak tłumaczą fachowcy z suszarni piasków ANMAR, przy budowie autostrad, dróg ekspresowych, mostów, infrastruktury budownictwa wodnego czy kolejowego, a także przy tworzeniu nawierzchni pasów startowych, piaski budowlane muszą być zaliczane do tych najwyższej jakości. Ich próbki przechodzą badania laboratoryjne, a proces logistyki ich transportu i magazynowania jest bardzo restrykcyjny.

Mniejszym wymaganiom podlegają zaś piaski wykorzystywane do budowy parkingów, nawierzchni brukowanych czy nawet te wykorzystywane przy stawianiu domów jednorodzinnych. Nadal muszą to być jednak kruszywa po odpowiedniej obróbce uszlachetniającej oraz o właściwej frakcji. Na to bardzo zwracają uwagę również producenci chemii budowlanej, zapraw, mieszanek betonowych oraz prefabrykatów, którzy potrzebują rocznie setki ton piasku do produkcji swoich wyrobów. Zespół ANMAR jest w stanie zapewnić im między innymi certyfikowany piasek płukany pakowany w worki.

Czystość piasku budowlanego

Właściwości fizykochemicznych piasków jest wiele, a przy zakupie dużej partii kruszywa budowlanego inwestorzy zwracają uwagę na poziom przepuszczalności wody, stopień mrozoodporności, wielkość i kształt ziaren, pochodzenie kruszcu oraz na stopień czystości. To na ostatnim parametrze warto się zatrzymać, ponieważ od niego w dużej mierze zależy to, czy dany piasek będzie mógł zostać wykorzystany do określonych celów. Jak zdradza jeden z pracowników firmy ANMAR:

Na rynku produkcji i dystrybucji kruszyw znaleźć można piasek budowlany w dwóch klasach jakościowych. Druga klasa wskazuje, iż surowiec zawiera domieszkę pyłu lub też inne zanieczyszczeni np. drobne kawałki węgla, drewna, torfu czy nawet korzeni roślin. Pierwsza klasa to tylko i wyłącznie piasek budowlany czysty. Pozbawiony jest on zanieczyszczeń, w tym pyłu, co kwalifikuje go do zastosowania przy najbardziej wymagających pracach. To właśnie taki piasek stosuje się przy produkcji prefabrykatów czy zapraw betonowych.

Piasek budowlany płukany lub zasypowy

Inwestorzy i zatrudnieni przez nich wykonawcy nie tylko zwracają uwagę na klasę piasku budowlanego czy na jego ogólne zastosowanie, ale także na rodzaj. Piaski wykorzystywane na budowach dzieli się bowiem na te płukane oraz zasypowe. Pierwszy z nich – piasek płukany – niezbędny jest na każdej budowie i to właśnie on służy do przygotowywania zapraw murarskich, tynkarskich i betonowych. Najczęściej spotkać go można we frakcji 0-2 mm, a jego cechą charakterystyczną jest duża zawartość krzemionki w składzie. Piasek płukany zaliczany jest też do piasków ostrych, a otrzymuje się go w procesie przesiewania na mokro. Takie firmy jak ANMAR uszlachetniają dodatkowo surowiec poprzez jego suszenie. Dzięki temu piasek płukany doskonale sprawdza się zarówno do murowania, jak i przy skomplikowanych robotach inżynierskich. Co zaś z piaskiem zasypowym?

Piasek zasypowy również zaliczany jest do piasku budowlanego, ale o gorszym współczynniku zagęszczenia od gatunku płukanego i dodatkowo suszonego. Tym samym nie jest on stosowany do produkcji zapraw, ale głównie sprawdza się przy niwelacji terenu, zasypywaniu i obsypywaniu fundamentów oraz przy tworzeniu wjazdów i podjazdów. Specjaliści ANMAR przypominają, że taki typ piasku wymaga specjalnego zagęszczenia maszynami zwanymi zagęszczarkami. 

Opracowanie:
Skoki Duże 1
tel. 601 847 795
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz