Artykuł sponsorowany

Jakie usługi oferuje rzeczoznawca majątkowy? - Firma I. M. Osińscy

Jakie usługi oferuje rzeczoznawca majątkowy? - Firma I. M. Osińscy

Wycena nieruchomości może być niezbędna podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Proces ten odbywa się według ściśle określonych zasad i powinien być przeprowadzony wyłącznie przez profesjonalistów. Przykładem takiej firmy jest przedsiębiorstwo I. M. Osińscy z Gdyni. Sprawdź, jakie dokładnie usługi oferuje ta firma oraz dowiedz się więcej na temat operatu szacunkowego. Zapraszamy do lektury!

Rzetelna wycena nieruchomości

Jedną z usług, którą świadczą rzeczoznawcy majątkowi, jest wycena nieruchomości. Działanie to polega na stworzeniu tzw. operatu szacunkowego - tj. dokumentu o określonej strukturze, formie oraz treści. I tak jak już wspomniano, proces wyceniania domu czy mieszkania powinien przebiegać według ściśle określonych zasad, które zawarte są w Ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Wymóg urzędowego potwierdzenia wyceny nieruchomości konieczny jest zazwyczaj w trzech sytuacjach:

  • W trakcie ubiegania się o kredyt hipoteczny
  • Gdy istnieje konieczność przedłożenia operatu szacunkowego odpowiednim organom
  • Przy sprawach sądowych (głównie spadkowych i majątkowych)

Rzeczoznawca majątkowy w wyniku wyceny nieruchomości dokonuje określenia: wartości rynkowej, wartości odtworzeniowej, ustalenia wartości katastralnej oraz określenia innych rodzajów parametrów przewidzianych w odrębnych przepisach.

Wycena maszyn i urządzeń

Kolejną usługą oferowaną przez rzeczoznawców majątkowych z firmy I.M Osińscy z Gdyni jest wycena maszyn i urządzeń. Ocena ta polega na szczegółowych oględzinach, w wyniku których ustala się szacunkowy stopień zużycia środków trwałych oraz innych urządzeń.

Zazwyczaj podczas takiej wyceny określa się rynkową wartość danej maszyny. W jakim celu przeprowadza się wycenę maszyn i urządzeń? Główną przesłanką może być np. określenie udziału środków trwałych w majątku firmy bądź w przypadku fuzji przedsiębiorstwa, jego podziału czy likwidacji.

Wycena znaków firmowych, akcji i udziałów

Rzeczoznawcy majątkowi dokonują nie tylko wyceny wartości materialnych, ale także niematerialnych. Chodzi np. o wycenę znaków firmowych czy akcji i udziałów. Działania te przeprowadzane są między innymi w celu określenia parytetu ich wymiany w procesach łączenia bądź podziału spółek. Efektem finalnym takiej wyceny jest opracowanie specjalnego raportu, który tworzony jest na podstawie logicznych przesłanek.

Niezależnie od tego w jakich sytuacjach konieczna jest wycena, warto mieć świadomość, iż powierzając taką usługę specjalistom, można mieć pewność, że wszystko jest zrealizowane prawidłowo i w zgodzie z literą prawa.

Opracowanie:
Gdynia, Świętojańska 93 lok. 7
tel. 58 620 12 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz