Artykuł sponsorowany

Jakie urządzenia nazywamy kamerami szybkimi i do czego są one wykorzystywane?

Jakie urządzenia nazywamy kamerami szybkimi i do czego są one wykorzystywane?

Kamery szybkie to urządzenia, które są zdolne do rejestrowania szybko poruszających się obiektów jako serii ujęć o krótkiej ekspozycji. Nowoczesne, współczesne kamery szybkie, mogą rejestrować obraz z prędkością nawet ponad miliona klatek na sekundę! Zarejestrowane nagranie można odtwarzać w zwolnionym tempie, by dokładnie przejrzeć i przeanalizować konkretne zjawisko lub proces. W artykule przyjrzymy się kamerom szybkim bliżej i opowiemy o przykładowym zastosowaniu.

Rejestracja procesów produkcyjnych trudnych do obserwowania gołym okiem

Kamery szybkie służą przede wszystkim do rejestrowania różnego rodzaju zjawisk oraz procesów, które są trudne lub wręcz niemożliwe do obserwowania gołym okiem. Są wykorzystywane przede wszystkim w nauce oraz przemyśle. W tym drugim pozwalają optymalizować i zwiększać precyzję wykonywanych czynności, dodatkowo umożliwiają diagnozować w trybie natychmiastowym ewentualne problemy techniczne na linii produkcyjnej. Jak mówią nam przedstawiciele firmy EC TEST Systems z Krakowa, która zajmuje się między innymi dystrybucją kamer szybkich, nowoczesne, elektroniczne kamery szybkie wyeliminowały problem zapisu pustych klatek, zbędnych klatek, co miało miejsce przy kamerach analogowych. Warto też wspomnieć, że istnieje jeszcze jedna kategoria kamer – to kamery ultraszybkie, wykorzystywane na przykład przy analizach wybuchów, które są w stanie rejestrować obraz z prędkością nawet miliarda klatek na sekundę.

Badanie procesu spawania z wykorzystaniem kamer szybkich

Kamery szybkie są wykorzystywane do optymalizowania produkcji, kontrolowania pracy układów automatyki, szybko poruszających się mechanizmów, czy na przykład testów zderzeniowych pojazdów. Ciekawym przykładem zastosowania kamer szybkich jest badanie procesu spawania. Przy procesie spawania, rejestrując obraz bogaty w szczegóły, można uwidocznić na przykład jeziorko spawalnicze (metal lub metal i żużel w stanie płynnym podczas układania spoiny), łuk spawalniczy (łuk elektryczny), czy rowek spawalniczy (rowek, który ma być wypełniony spoiwem w procesie spawania, który powstaje w wyniku ukosowania lub żłobienia).

W ustawieniach kamery można regulować jasność, zoom, ostrość i inne parametry, by uzyskać optymalne ustawienia obrazu, obraz zarejestrowany przez kamerę szybką można analizować na komputerze i oczywiście archiwizować. Same kamery szybkie, jako urządzenia, są wykonywane ze wzmocnionych materiałów, ze względu na ich zastosowania. Na koniec warto wspomnieć, że stanowią atrakcyjną alternatywę dla technologii laserowych, które są zdecydowanie droższe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz