Artykuł sponsorowany

Jakie uprawnienia mają podstawowe stacje kontroli pojazdów?

Jakie uprawnienia mają podstawowe stacje kontroli pojazdów?

W Polsce działają dwa typy stacji kontroli pojazdów: okręgowe i podstawowe. Te pierwsze mogą kontrolować stan techniczny wszystkich pojazdów bez względu na ich masę i wielkość, poczynając od motocykli, a kończąc na autobusach, ciągnikach i największych nawet samochodach ciężarowych. Jeśli chodzi o stacje podstawowe, to mogą one badać wyłącznie pojazdy o masie  całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Dlaczego i kiedy należy poddawać pojazd obowiązkowym badaniom technicznym?

Funkcjonowanie stacji kontroli pojazdów (SKP) wynika z obowiązujących przepisów o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi pojazdy silnikowe poruszające się po drogach publicznych muszą w każdym kolejnym roku być poddawane obowiązkowym badaniom technicznym, z tym że pojazdy nowe pierwsze badanie przechodzą po trzech latach, drugie po następnych dwóch latach, a kolejne już co roku. Uzasadnienie tego obowiązku jest oczywiste i jasne. Chodzi o to, aby po naszych drogach poruszały się pojazdy sprawne pod względem technicznym, bo to w znaczącym stopniu obniża ryzyko jakiegoś wypadku drogowego, czy to z udziałem samych pojazdów, czy też jeszcze z udziałem innych uczestników ruchu drogowego, w tym także pieszych i rowerzystów. Nietrudno wyobrazić sobie, jakie niebezpieczeństwo może na przykład nieść z sobą pojazd silnikowy z niesprawnym układem hamulcowym. O tym, jakie obowiązki ciążą na podstawowych SKP, opowiadali nam pracownicy firmy RENOMAT z Trzebinii. Firma prowadzi własną stację kontroli, auto-serwis, auto-myjnię i całodobową pomoc drogową.

Obowiązki podstawowych stacji kontroli pojazdów

Temat uprawnień podstawowej stacji kontroli pojazdów został właściwie wyczerpany już w samym ostatnim zdaniu wstępu do naszego artykułu: bada się tam tylko pojazdy o masie nieprzekraczającej 3,5 tony i jest to jedyne ograniczenie ich działalności. Oczywiście właściciel takiej stacji może świadczyć także rodzaju działalność i najczęściej tak się dzieje, że równolegle funkcjonuje tam jakiś auto-serwis lub inna usługa najczęściej związana z motoryzacją.

Podstawowa SKP ma oczywiście swoje obowiązki i musi sprawdzać pojazdy w zgodzie z określonymi w przepisach prawa warunkami przeprowadzania badań. Stacja taka zatem musi mieć odpowiedni sprzęt diagnostyczny w tym między innymi urządzenia do:

  • badania jakości spalin i stanu układu wydechowego,
  • kontroli skuteczności działania układu hamulcowego,
  • sprawdzania stanu układu zawieszenia,
  • kontrolowania układu kierowniczego.

Prowadzący stację musi posiadać, wystawiane przez dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, poświadczenie zgodności wyposażenia i warunków lokalowych z określonymi w przepisach wymaganiami. Poświadczenie takie ważne jest przez 5 lat.

Ważne dla posiadaczy samochodów z instalacją LPG jest to, że podstawowe stacje kontroli pojazdów mogą dzisiaj już też badać ich pojazdy.

Stacje muszą zatrudniać diagnostów posiadających stosowne uprawnienia wystawione przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz