Artykuł sponsorowany

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii B?

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy jest obecnie bardzo ważnym dokumentem, który przydaje się zarówno na co dzień, jak i np. w pracy. Najczęściej kierowcy dysponują uprawnieniami kategorii B, które zwykle kojarzą się jedynie z samochodami osobowymi. Nie wszyscy wiedzą, że takie prawo jazdy pozwala również na prowadzenie wielu innych pojazdów. Co dokładnie daje kategoria B?

Prawo jazdy kategorii B 

Prawo jazdy kategorii B jest kojarzone głównie z klasycznymi samochodami osobowymi. Wszystkie osoby dysponujące takim uprawnieniem mogą prowadzić pojazdy nieprzekraczające 3,5 tony. Ta kategoria daje również możliwość kierowania tzw. microcarami, czyli małymi, lekkimi pojazdami dostępnymi także dla osób dysponujących dokumentem AM lub B1.

Osoby mające ważne prawo jazdy kategorii B mogą również korzystać z motorowerów, których pojemność silnika nie przekracza 50 cm3. Wówczas pojazd nie powinien przekraczać 45 km/h. Co ciekawe, motorowerami można jeździć również bez specjalnych uprawnień, legitymując się jedynie dowodem osobistym.

Prawo jazdy kategorii B przyda się także w sytuacji, gdy chcesz wyjechać quadem na drogę publiczną. Wówczas wystarczą dokumenty z oznaczeniami AM i B1, ale posiadacze uprawnienia do kierowania standardowymi pojazdami osobowymi również mogą legalnie prowadzić quada. Warto jednak pamiętać, że wówczas sprzęt nie może być zarejestrowany jako motocykl. W przypadku tego typu pojazdów istnieją jednak wyjątki.

- W sytuacji, gdy masz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, możesz prowadzić motocykle o maksymalnej pojemności skokowej wynoszącej 125 cm3. Wówczas trzeba również zwrócić uwagę na parametr kW i jego stosunek do masy własnej – mówi specjalista z Ośrodka Szkolenia Kierowców Auto-Test.

Kiedy jeszcze przyda się prawo jazdy kategorii B? 

Osoby z ważnym prawem jazdy kategorii B mogą także holować przyczepy o określonej masie. Dokument ten wystarczy również do kierowania ciągnikiem, jednak w takim przypadku trzeba pamiętać o parametrach ciągniętych przyczep. Podobnie jest także z kombajnami. Wówczas należy pamiętać o tym, by zdjąć osprzęt. Jeśli chcesz przewozić takie elementy na przyczepie, konieczna będzie kategoria B+E lub T.

Osoby dysponujące prawem jazdy kategorii B mogą też prowadzić kampery, których masa nie przekracza 3,5 tony oraz miniautobusy do 9 miejsc siedzących. Aby uniknąć tych ograniczeń, trzeba wyrobić kategorię C i D.

Prawo jazdy kategorii B w Krakowie ma więc bardzo szeroki zakres, pozwalając na prowadzenie nie tylko samochodów osobowych. Z tego powodu kursy przed egzaminem związanym z takimi uprawnieniami cieszą się ogromną popularnością wśród osób w każdym wieku.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz