Materiał Partnera

Jakie ulgi można uwzględnić w PIT?

Jakie ulgi można uwzględnić w PIT?
Zwrot podatku to zwykle niewielka kwota, dlatego warto wiedzieć, że istnieje kilka ulg, które można uwzględnić w rozliczeniu. Podczas rozliczania PIT dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnego księgowego, który nie tylko zajmie się przygotowaniem niezbędnych dokumentów, ale też doradzi, jakie rozwiązanie będzie korzystne dla podatnika. Czym jest nadpłata podatku i z jakich ulg możesz skorzystać?

Czym jest nadpłata podatku?

O nadpłacie podatku jest mowa wtedy, kiedy został on opłacony, lecz podatnik nie był do tego zobowiązany. Zwrot otrzymuje się, gdy podatek był zapłacony nienależnie lub w kwocie wyższej niż było to wymagane. Jest on przelewany na konto podatnika po złożeniu zeznania rocznego i dla niektórych kwota ta może być dodatkowym zastrzykiem gotówki. Niestety, wiele osób nie wie, że prócz obowiązkowego zwrotu podatku w swoim rozliczeniu można uwzględnić również dodatkowe ulgi. Żeby z nich skorzystać, warto poprosić o pomoc doświadczonego księgowego, na przykład z Biura Księgowo-Podatkowego w Szczecinie. Rozliczenie roczne to obowiązek każdego podatnika, dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie prawa Ci przysługują.

Jakie ulgi można uwzględnić?

Nadpłata podatku jest zwracana w terminie do 3 miesięcy od złożenia deklaracji. Ulgi, które można uwzględnić w PIT to:

  • ulga na dzieci;
  • ulga na Internet;
  • ulga rehabilitacyjna;
  • darowizny;
  • ulga dla krwiodawców.

Podatnik ma również prawo przekazać 1% swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Zwykle wybiera się różnego rodzaju fundacje, które walczą o życie, zdrowie i godne warunki dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz bezdomnych zwierząt.

Ułatwienia dla podatników

Już od 2019 roku rozliczeniem podatku PIT zajmuje się Krajowa Administracja Skarbowa. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie najczęściej spotykanych form, takich jak PIT-37 oraz PIT-38. Podatek można rozliczyć również samodzielnie – ręcznie lub poprzez internetowy kreator. Najbezpieczniej jest jednak skorzystać z usług specjalisty – księgowego.

Terminy składania zeznań podatkowych PIT w 2020 roku:

  1. 31 stycznia: PIT-16A, PIT-19A.
  2. 2 marca: PIT-28.
  3. 30 kwietnia: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Osoby, które chcą skorzystać z danej ulgi, powinny przygotować dokumenty, które będą potwierdzały, że faktycznie ona przysługuje. W przypadku ulgi na dzieci są to na przykład dane osobowe dziecka – imię, nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Bez rzetelnego potwierdzenia ulgi nie zostaną przyznane.

Opracowanie:
Szczecin, Księcia Barnima III Wielkiego 27A lok. 1
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz