Materiał Partnera

Jakie tworzywa sztuczne oddamy do skupu?

Jakie tworzywa sztuczne oddamy do skupu?

Rozmaite produkty wykonane z tworzyw sztucznych otaczają nas ze wszystkich stron. Okna i rury z PVC, torebki i słomki plastikowe, obudowy telewizorów czy komputerów. Poszczególne tworzywa mają szeroki zakres zastosowań, a do tego ich produkcja nie jest kosztowna. Ich rozkład jest jednak bardzo powolny i odpady takie stanowią jeden z głównych problemów w kwestii ochrony środowiska.

Ekologiczny styl życia

Funkcjonujemy w społeczeństwie, które żyje szybko i dlatego chętnie sięgamy po rozwiązania, które ułatwiają nam życie. Obejmuje to nie tylko technologie, za pomocą których wykonujemy codzienne obowiązki, ale również materiały, z jakich wykonywane są używane przez nas przedmioty. Tworzywa sztuczne są głównym produktem naszych czasów. Powstałe, jak wskazuje nazwa, w wyniku prac naukowców z dziedziny chemii szybko zagościły w naszych domach. Produkcja przy ich wykorzystaniu jest szybka i masowa, a parametrami nie ustępują materiałom naturalnym. Nie są jednak pozbawione wad.

Plastik pod różnymi postaciami to jedna z głównych grup odpadów, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Puste opakowania czy torebki nie tylko szpecą nasze otoczenie, ale mogą być przyczyną śmierci licznych zwierząt – na przykład morskich. Choć tworzywa sztuczne mogą być poddawane recyklingowi, jeszcze stosunkowo niedawno segregacja odpadów była traktowana dość swobodnie. Wszystko się jednak zmienia i coraz większą popularnością cieszy się ekologiczny tryb życia, gdzie wykorzystujemy surowce wtórne, a później oddajemy je do odzysku, stosujemy odnawialne źródła energii i zwracamy większą uwagę na to, by kupować zdrową żywność. Gospodarowanie odpadami nadal jednak stanowi duży problem, warto zatem wiedzieć, co możemy poddać utylizacji.

Plastik do skupu

Poszczególne gminy i miast od 2017 roku stosują Wspólny System Segregacji Odpadów. Wpływa to korzystnie na gospodarkę odpadami, ponieważ do przepisów tych zastosować się muszą wszystkie gospodarstwa domowe. Regulacje jednak ciągle się zmieniają – w 2019 roku wprowadzono między innymi nowe przepisy dotyczące wyrzucania słoików, styropianu i kauczuku. Trudno za tym nadążyć i pojawia się możliwość popełnienia błędu przy segregacji.

Alternatywnym rozwiązaniem będzie skup surowców wtórnych, taki jak Junior. Nie tylko możemy sprawdzić tu, jakiego rodzaju odpady przyjmuje, ale również oddamy kłopotliwe elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektroniczny, którego nie wolno po prostu wyrzucać. Ponadto, otrzymamy za nie zapłatę, co będzie dla nas dodatkową korzyścią. Skup przekazuje odpady do odzysku, nie musimy zatem martwić się, że zaszkodzą one środowisku. Jakie tworzywa sztuczne zostaną przyjęte? Wymienić możemy tu kilka rodzajów:

  • folię polietylenową;
  • nakrętki;
  • opakowania PET;
  • polipropylen;
  • poliwęglan.

Niektóre z tych nazw mogą brzmieć obco, jednak są to materiały, z którymi spotykamy się każdego dnia. Folia polietylenowa wykorzystywana jest jako warstwa izolacji przeciw wilgoci pod podłogi czy posadzki. Z polipropylenu wykonuje się wiele rzeczy, w tym zderzaki samochodowe, izolacje piankowe i wykładziny czy włókna tkanin syntetycznych.

Opracowanie:
Bolesławiec, al. Tysiąclecia 48a
tel. 75 732 55 15
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz