Artykuł sponsorowany

Jakie testy musi przejść osoba, która chce zostać ratownikiem medycznym?

Jakie testy musi przejść osoba, która chce zostać ratownikiem medycznym?

Zawód ratownika medycznego jest bardzo odpowiedzialny i trudny oraz wymaga odpowiednich umiejętności. Choć nie są wymagane studia na kierunku lekarskim, to jednak kandydat aspirujący do podjęcia tej pracy musi zdać pewne testy. Co warto o nich wiedzieć i na co warto się przygotować?  Czego wymaga się od ratowników już na samym początku ich ścieżki zawodowej? Dowiesz się z tego tekstu.


Kto może zostać ratownikiem medycznym?

Przedstawicielem tego zawodu może być każda pełnoletnia osoba o wykształceniu co najmniej średnim, która ma odpowiednie predyspozycje. Co się do nich zalicza?

To przede wszystkim:

  • ponadprzeciętna odporność na stres,
  • umiejętność szybkiego reagowania na trudne sytuacje,
  • umiejętność podejmowania decyzji i współpracy w grupie,
  • umiejętności miękkie (komunikacja z pacjentami i pozostałymi uczestnikami danego wydarzenia niebezpiecznego),
  • sprawność fizyczna,
  • szybkie rozwiązywanie problemów,
  • wiedza medyczna.

Tę ostatnią należy nieustannie poszerzać i pogłębiać w zasadzie od początku do końca kariery zawodowej, i to niezależnie od stażu pracy. Stałe podnoszenie kompetencji liczy się w tym zawodzie jak mało co.


Wiedza teoretyczna i praktyczna

Od kandydata na ratownika medycznego wymaga się dziś bardzo często przede wszystkim ukończonych studiów z zakresu ratownictwa medycznego. Ten praktyczny kierunek studiów ma dość zróżnicowany program i obejmuje takie przedmioty jak: dydaktyka ratownictwa, toksykologia, zdrowie publiczne, biochemia, patologia, anatomia, farmakologia itd.

Jednak studia wyższe to nie jest jedyna droga, od której można rozpocząć wykonywanie zawodu ratownika medycznego. Także studium medyczne może dobrze do tego przygotować. Po ukończeniu takiej placówki ratownik może być zatrudniony w jednostkach pogotowia ratunkowego, w szpitalach (izba przyjęć, ambulatorium) itd.

Głównym celem studiów i szkoły medycznej jest przygotowanie przyszłych ratowników do skutecznego udzielania pierwszej pomocy – począwszy od masażu serca, poprzez sztuczne oddychanie, aż do tamowania krwotoków.

Jeśli więc mówimy o testach z zakresu ratownictwa medycznego, to są one sprawdzianami zarówno teoretycznymi, jak i praktycznymi. Osoba przygotowująca się do zawodu w szkole lub na studiach przechodzi bowiem wiele ścieżek – tłumaczy ekspert z Polskiego Instytutu Ratownictwa Dziecięcego.  


O jakie uprawnienia musi zadbać ratownik medyczny?

Otrzymanie prawa do wykonywania zawodu musi być poprzedzone zdaniem Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Ponadto kandydat musi odbyć półroczny staż w jednostkach uprawnionych.

Należy również dbać o ciągłe podnoszenie swoich umiejętności, i to nie tylko ze względu na własną ambicję. Ratownicy medyczni są obowiązkowo rozliczani punktowo w cyklu 5-letnim. Punkty otrzymuje się za każde szkolenie i kurs, także za udział w konferencjach i za publikacje. Aby móc dalej wykonywać swój zawód, pracujący w tym zawodzie powinien uzyskać wymaganą minimalną ilość punktów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz