Artykuł sponsorowany

Jakie technologie pozwalają na wykonywanie badań nieniszczących?

Jakie technologie pozwalają na wykonywanie badań nieniszczących?

W dzisiejszych czasach, gdy bezpieczeństwo oraz niezawodność konstrukcji i urządzeń są kluczowe dla funkcjonowania każdej gałęzi przemysłu, badania nieniszczące odgrywają niezwykle istotną rolę. Dzięki nim możliwe jest szybkie i precyzyjne wykrywanie wszelkiego rodzaju defektów, co przyczynia się do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, skupiając się na technologiach stosowanych w badaniach nieniszczących.

Czym są i w jakim celu przeprowadzane są badania nieniszczące?

Badania nieniszczące, których propagowaniem zajmuje się m.in. firma EC Test Systems, to grupa metod badawczych, które pozwalają na uzyskanie informacji o właściwościach materiału obiektu, nie wpływając jednocześnie na jego właściwości strukturalne i powierzchniowe. Ich głównym celem jest wcześniejsze wykrycie możliwości awarii oraz przedsięwzięcie odpowiednich środków zapobiegawczych, co pozwala na stabilną i pozbawioną kosztownych przestojów pracę różnego rodzaju instalacji przemysłowych.

Jakie technologie wykorzystuje się w badaniach nieniszczących?

Wśród technologii wykorzystywanych w badaniach nieniszczących znajdziemy między innymi: termowizję aktywną, kamery terahercowe, aplikacje do badań emisji akustycznej oraz przyrządy do obrazowania ultradźwiękowego. Wszystkie te technologie gwarantują wysoką precyzję pomiarów oraz szczegółowe wyniki, co przekłada się na skuteczne wykrywanie wszelkich defektów konstrukcji.

Wśród różnych typów badań nieniszczących wyróżniamy m.in.: badania wizualne, endoskopowe, penetracyjne, magnetyczno-proszkowe, ultradźwiękowe, prądami wirowymi oraz radiografię przemysłową. Szczególnie interesującą metodą są badania ultradźwiękowe, które pozwalają wykryć pęknięcia, zniekształcenia, rozwarstwienia, porowatości i inne nieciągłości wewnątrz materiałów.

Termografia synchroniczna jako jedna z technologii badań nieniszczących

Jedną z ciekawszych technologii stosowanych w badaniach nieniszczących jest termografia synchroniczna, która polega na ogrzewaniu powierzchni obiektu zmiennym strumieniem energii o określonej częstotliwości i fazie. Następnie odpowiedź wraz z uwzględnieniem przesunięcia fazowego jest rejestrowana przez specjalistyczne urządzenia. Dzięki tej metodzie możliwe jest wykrywanie delaminacji, inkluzji powietrza, nadmiaru żywicy, inkluzji wodnej itd. w konstrukcjach kompozytowych.

Badania nieniszczące dzięki ciągłemu rozwojowi stosowanych technologii znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Dzięki nim możliwe jest wykrywanie wszelkiego rodzaju wad w elementach mechanicznych oraz zdiagnozowanie uszkodzeń spowodowanych korozją urządzeń. Niezawodność oraz precyzja tych metod badawczych gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niezawodności pracy różnorodnych konstrukcji i urządzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz