Materiał Partnera

Jakie standardy musi spełniać odzież gastronomiczna?

Jakie standardy musi spełniać odzież gastronomiczna?

Nie w każdym zakładzie pracy istnieje obowiązek noszenia specjalnej odzieży. Zależy to od specyfiki branży i rodzaju wykonywanych prac. Odpowiednie ubrania muszą zostać zapewnione przez pracodawcę między innymi pracownikom lokali gastronomicznych. Wymóg ten jest egzekwowany ze względu na bezpieczeństwo personelu oraz gości. Czym powinna się charakteryzować odzież gastronomiczna?


Przepisy BHP a gastronomia

Branża gastronomiczna podlega surowym wymogom, jeżeli chodzi o przepisy BHP. Kontrolerzy sprawdzają przygotowanie pomieszczeń, ale zawsze zwracają także szczególną uwagę na sam personel. Pracownicy muszą być przeszkoleni, zawsze mieć ważne książeczki sanepidu oraz nosić podczas wykonywania obowiązków zawodowych specjalne bluzy kucharskie.

Odzież, która jest dedykowana pracownikom z sektora gastronomicznego, ma zapewniać im bezpieczeństwo podczas pracy, jak i chronić żywność. W kuchni podłoga jest często śliska i bez odpowiedniego obuwia łatwo tam o potknięcie i wypadek. W czasie gotowania z patelni nierzadko odpryskuje gorący tłuszcz, który może dotkliwie poparzyć kucharzy. Natomiast wysoka temperatura w pomieszczeniach kuchennych zdecydowanie nie podnosi komfortu pracowników, dlatego odzież gastronomiczna musi zapewniać jak najlepszą wentylację.

Odzież dla gastronomii musi być ponadto trwała. Fartuchy, spodnie czy bluzy kucharskie po każdym dniu pracy są prane w wysokiej temperaturze, aby usunąć z nich wszystkie zabrudzenia od produktów spożywczych. Dlatego tkaniny takie muszą być świetnej jakości, aby ubrania posłużyły pracownikom jak najdłużej” – mówi ekspert z firmy Joke Odzież Gastronomiczna.


Czym muszą się charakteryzować elementy odzieży gastronomicznej?

Odzież gastronomiczna musi spełniać surowe standardy, aby mogła być wykorzystywana podczas pracy w kuchni.

Fartuch kucharza ma zabezpieczać nie tylko przed zabrudzeniami, ale także przed gorącym tłuszczem. Warto także, aby dobrze się prezentował, gdyż coraz częściej normą jest, że szefowie kuchni wychodzą na salę przywitać się z gośćmi. Analogicznie sytuacja wygląda z bluzami kucharskimi, które muszą być wytrzymałe, a jednocześnie modnie zaprojektowane.

W kuchni personel musi bezwzględnie nosić obuwie z podeszwą antypoślizgową. Obowiązkowe są również nakrycia głowy, które muszą dokładnie okrywać włosy. Natomiast spodnie dla personelu powinny być bardzo wygodne, nie krępować ruchów, zapewniać komfort nawet podczas wielu godzin pracy.

Na sali restauracyjnej obsłudze kelnerskiej przydadzą się zapaski z kieszeniami. Można tam przechować długopis, kartkę czy inne niezbędne akcesoria do pracy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz