Artykuł sponsorowany

Jakie są zalety założenia elewacji?

Jakie są zalety założenia elewacji?

Elewację można wykonać na wiele sposobów. Różnić się będą one od siebie nie tylko wyglądem, ale i pracochłonnością czy nakładami inwestycyjnymi. Ma ona nie tylko dobrze wyglądać z zewnątrz, ale także i spełniać swoje inne funkcje. Jakie? O tym się dzisiaj dowiesz! Poznasz także wszystkie tajniki elewacji oraz zalety jej posiadania.

Gotowy? Zaczynajmy!

Po co tak naprawdę jest elewacja? W jakim celu zakłada się elewację?

Elewacja pełni dwie funkcję: ochronną oraz ozdobną. Ma ona za zadanie chronić ściany, a także po prostu sprawiać, że dom będzie wyglądał ładnie i estetycznie. W teorii możesz wybrać dowolny kolor elewacji, który będzie pasował do twoich upodobań. W praktyce musisz się jednak upewnić czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma wytycznych dotyczących np. kolorystyki elewacji. W przeciwnym wypadku może okazać się, że twoja wymarzona elewacja nie jest dopuszczona przez urzędników. O wymogach odnośnie koloru elewacji informuje Mateusz Śliwiński prezes zarządu TMŚ Investment Sp. zoo.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj elewacji?

“Do wyboru odpowiedniego rodzaju elewacji należy podejść w miarę jak najwcześniej, a właściwie już na etapie projektowania domu czy też stawiania pierwszych murów” informuje Karolina Bonio inżynier TMŚ Investment Sp zoo. Oczywiście, jeśli nie masz o tym bladego pojęcia i wciąż jest to dla ciebie czarna magia, nie rzucaj się na głęboką wodę. Nie ma co ryzykować. W tym momencie dobrze jest się zgłosić do profesjonalisty. Tylko jakiego? Dobrym przykładem może być firma Tmś Investment Sp. z o.o., która zajmuje się usługami budowlanymi. Specjalizują się oni w kompleksowej obsłudze budownictwa, nie tylko jako wykonawca, ale także jako inspektor zastępczy. Korzystając z tej firmy nie tylko uzyskasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania, ale także i możesz skorzystać z usług takich jak np. malowanie ścian i sufitów, tynkowanie, gładzenie ścian, montaż podłóg, montaż drzwi i okien, stawianie dachów, biały montaż, wszelakie prace fundamentowe, murarskie, elewacyjne czy nawet podłączenie instalacji.

Rodzaje elewacji a konstrukcje ścian

Jeśli chcesz wykonać elewację bądź zlecić to profesjonalistom, pamiętaj, że wybór materiału elewacyjnego gra naprawdę kluczową rolę. Nie jest to tylko kwestia indywidualnych preferencji inwestora czy też uwarunkowań prawnych. Najważniejszy jest tak naprawdę sposób wykończenia ścian zewnętrznych. To właśnie do nich musisz dopasować elewację. W Polsce zdecydowana większość domów ma jeden z trzech typów ścian, choć oczywiście trafiają się także te niestandardowe. Wymienić możemy przede wszystkim:

Ściany jednowarstwowe - mają one jedną warstwę, jak sama nazwa wskazuje, wykonaną z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego. Te materiały charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną. Najczęściej pokrywa się je tynkiem tradycyjnym, a jeśli są równe i gładkie - tynkiem cienkowarstwowym.

Ściany dwuwarstwowe - mają one dwie warstwy, jak sama nazwa wskazuje. Składają się z muru o grubości 18-25 cm i izolacji o grubości 15-25 cm. Stosuje się na nich tynk cienkowarstwowy układany na ociepleniu z płyt styropianu czy też wełny mineralnej. Do ocieplonych ścian można także przykleić okładziny z płytek elewacyjnych.

Ściany trójwarstwowe - tutaj pierwsze dwie warstwy są podobne jak w technologii dwuwarstwowej, czyli mur i ocieplenie, jednak trzecia warstwa to ścianka elewacyjna o grubości 8-12 cm. Ich warstwę zewnętrzną (osłonową) często wykonuje się z cegieł klinkierowych, licowych lub silikatowych - wtedy stanowi ona jednocześnie elewację domu. W przypadku wymurowania zwykłymi cegłami lub pustakami, ściany wykańcza się tynkiem.

Ściany z bali - wykonane są one z drewna. Nie nakłada się na nie tynku, a jedynie okłada się je oblicówką z desek i zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi.

Ściany szkieletowe - mają drewniany szkielet, wypełniony cegłą. Pokrywa się je okładzinami mocowanymi na ruszcie lub tynkiem cienkowarstwowym. Ściany szkieletowe można też obmurowywać klinkierem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz