Materiał Partnera

Jakie są zalety opalania ekogroszkiem?

Jakie są zalety opalania ekogroszkiem?

 Mimo pojawienia się w ostatnich latach wielu alternatywnych metod pozyskiwania energii cieplnej, większość Polaków wciąż polega na spalaniu paliw stałych – jednym z nich jest ekogroszek. Jeśli zastanawiamy się, czy jest to wybór wart naszej uwagi, powinniśmy zapoznać się z zaletami i wadami tego paliwa.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to przemysłowa nazwa materiału opałowego, do którego wytworzenia używany jest węgiel kamienny bądź węgiel brunatny.

- Węgiel przeznaczony do produkcji ekogroszku musi spełniać określone parametry jakościowe określone przez stosowne normy europejskiej – wyjaśnia przedstawiciel firmy Węglo Smyk Sp. z o. o. – Przede wszystkim musi on być wysokokaloryczny i odznaczać się niską zawartością siarki, wody oraz substancji niepalnych. Taki węgiel jest rozdrabniany w celu uzyskania ziaren o długości od 5 do 25 mm.

Zalety ekogroszku

Skoro już wiemy, czym jest ekogroszek, przejdźmy do omawiania jego zalet. Przede wszystkim jest nim wysoka kaloryczność, czyli wysoka zawartość energii. Im bardziej kaloryczne paliwo, tym mniej go potrzebujemy, żeby wytworzyć pożądaną ilość ciepła. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia naszych finansów, a także logistyki – w końcu należy pamiętać o tym, że paliwo do kotła należy gdzieś przechowywać. Niska zawartość siarki oraz substancji niepalnych czyni z ekogroszku paliwo przyjazne dla środowiska, bowiem jego spalaniu towarzyszy ograniczona emisja szkodliwych związków chemicznych, między innymi tlenku siarki. Na marginesie warto zauważyć, że im czystszy węgiel, tym mniej popiołu pozostaje po jego spaleniu, a to oznacza, że kotły do spalania ekogroszku wymagają rzadszego sprzątania, niż w przypadku paliw stałych niższej jakości. To jednak nie jedyny aspekt ekogroszku, który wpłynie na nasz komfort. Rozdrobniony węgiel to paliwo przystosowane do spalania w tzw. kotłach retortowych, wyposażonych w specjalne, sterowane automatycznie dozowniki. Po zasypaniu ekogroszkiem zasobnika na paliwo i odpowiednim wyregulowaniu dozownika przez kilka następnych dni nie musimy martwić się dosypywaniem paliwa do pieca – system wykona całą pracę za nas

Wady ekogroszku

Opalanie ekogroszkiem ma, niestety, również pewne wady. Najistotniejszą z nich jest fakt, że kotły retortowe przystosowane do opalania nimi to urządzenia bardzo drogie, a przy tym skomplikowane i przez to bardziej narażone na awarie. Z drugiej strony warto pamiętać, że początkowy duży wydatek zwraca się z czasem – zastosowanie dozownika pozwala zminimalizować ilość spalanego paliwa bez obniżania temperatury grzania. Tym samym ponosimy mniejsze koszty ogrzewania domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz