Artykuł sponsorowany

Jakie są zalety i wady dializoterapii?

Jakie są zalety i wady dializoterapii?

Wady i zalety leczenie nerkozastępczego zależą od zastosowanej metody dializ. Jednak wybór właściwej procedury nie zależy wyłącznie od preferencji chorego. Sposób leczenia wynika głównie z dolegliwości, które towarzyszą pacjentowi. Każdorazowo o wyborze metody decyduje lekarz prowadzący. Jakie są plusy i minusy poszczególnych typów dializ? O tym w artykule. 

Wady i zalety dializy otrzewnowej

Ta metoda leczenia nerkozastępczego wymaga wszczepienia do brzucha pacjenta specjalnej rurki, przez którą wprowadza się płyn dializacyjny. Dużą zaleta jest to, że procedurę można przeprowadzać w domu chorego (po odbyciu szkolenia). Dzięki temu pacjent ma większą swobodę w zaplanowaniu dnia, w którym musi wykonać dializę. Metoda niesie za sobą niskie ryzyko powikłań związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi. Wadą dializy otrzewnowej jest natomiast konieczność wykonywania zabiegu w sterylnych warunkach. Niekiedy bowiem zdarzają się zakażenia, wynikające właśnie z przeprowadzenia leczenia wbrew zasadom higieny. Istnieje też dosyć dużo przeciwwskazań do tego typu leczenia nerkozastępczego. Należy tu wymienić m.in.:

  • ciężką chorobę nowotworową,
  • uszkodzenia mózgu i serca,
  • różne typy przepuklin,
  • niewydolność oddechową,
  • marskość wątroby i otyłość. 

Dializy otrzewnowej nie wykonuje się w przypadku zespołu otępiennego i chorób psychicznych. Przeszkodą jest również brak współpracy z pacjentem. 

Wady i zalety hemodializy

Hemodializa to najpopularniejsza metoda leczenia nerkozastępczego. Polega na wykorzystaniu tzw. sztucznej nerki i wymaga wcześniejszego wytworzenia przetoki żylno-tętniczej z naczyń chorego. Zabieg trwa ok. 4-5 godzin i przeprowadzany jest w stacji dializ kilka razy w tygodniu. Przykładem placówki, w której można wykonać tego typu dializę jest  Specjalistyczne Centrum Medyczne Nefromedica w Brzegu Dolnym. Fakt wykonywania hemodializy w profesjonalnej placówce ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Z jednej strony chory może czuć się bardziej bezpiecznie, gdy dializę przeprowadza wykwalifikowana osoba. Nie trzeba również utrzymywać sterylnych warunków w domu. Z drugiej strony konieczny jest dojazd do placówki, co zwykle stanowi dużą uciążliwość, ponieważ uzależnia pacjenta od zabiegów, wiąże się też z dodatkowymi kosztami. Powikłania po hemodializie obejmują ryzyko wystąpienia takich chorób jak np. zaburzenia rytmu serca, zapalenie osierdzia czy niedokrwistość. Nie zawsze również można wykonać ten typ dializy. Przeciwwskazaniem do dializy pozaustrojowej są m.in.:

  • zaawansowana choroba nowotworowa,
  • ciężkie stany zakaźne,
  • przebyty udar,
  • hipotensja odporna na leki,
  • zaawansowana demencja, choroby psychiczne czy ogólnie brak współpracy ze strony pacjenta. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz