Artykuł sponsorowany

Jakie są zalety i wady budowy studni głębinowej?

Jakie są zalety i wady budowy studni głębinowej?

Z dnia na dzień żyjemy coraz bardziej ekologicznie. Lubimy też niezależność, jaką daje samodzielne gospodarowanie zasobami, które mamy w obrębie swojej działki. Jednym z nich jest woda. Wiele osób decyduje się na wykopanie własnej studni lub wykonanie odwiertu pod studnię głębinową, aby mieć także dostęp do wody pitnej. Jakie są wady i zalety studni głębinowej? Zapraszam do lektury.

Dlaczego chcemy mieć własną wodę?

Jest co najmniej kilka przyczyn, dla których decydujemy się na wykop własnej studni. Przede wszystkim chcemy być niezależni od dostaw wody lub ich braku. Chcemy też uniezależnić się od płacenia za rachunki, które z roku na rok wciąż rosną. Poza samymi opłatami za dostarczenie określonego litrażu wody za pośrednictwem sieci wodociągowej płacimy także równocześnie za jej utylizację. W przypadku wody z własnego ujęcia płacimy tylko za energię elektryczną potrzebną do obsługi pompy.

Zwykle nie mamy także wpływu na jakość i skład tej wody. Oczywistym jest fakt, że po uzdatnieniu woda jest chlorowana, często także fluorowana. Nie każdy ma ochotę na dodatkowe zatruwanie własnego organizmu. Dodatkowo mając własne ujęcie wody, możemy mieć pewność, że nie będzie przerw w dostawach. Ważne jest też to, że nie będzie spadać ciśnienie wody, jak to ma w przypadku wodociągów w sezonie letnim, kiedy wiele osób podlewa ogródki i działki, a żar się leje z nieba. Instalacje studni głębinowej są także bardzo bezpieczne. 

Jakość to podstawa

Przede wszystkim woda ze studni głębinowej to pewność najwyższej jakości wody. Warstwa wodonośna przechodzi przez kilka warstw filtracyjnych. Dodatkowo odwierty wykonywane są w taki sposób, aby przebić się przez najbliższą warstwę nieprzepuszczalną i uzyskać dzięki temu wodę o najmniejszym możliwym stopniu zanieczyszczenia. To czyni ją oczywiście czystszą niż wodę ze studni kopanych, tradycyjnych. Niestety ilość obecnie używanych środków ochrony roślin, glifosatu i poziom zanieczyszczenia powietrza, który bezpośrednio wpływa na zanieczyszczenie wody powierzchniowej, praktycznie całkowicie uniemożliwił przeznaczenie wody ze studni kopanej, tradycyjnej do picia.

Jakie są wady studni głębinowej?

Przede wszystkim musimy się przygotować na to, że w takiej wodzie jest duża zawartość żelaza i manganu. Można jednak temu zaradzić, instalując urządzenia do uzdatniania wody. Wadą można określić także sam koszt inwestycji, jeśli okaże się, że uzyskaną wodę należy jednak uzdatnić. Dodatkowo trzeba się przygotować na budowę szamba, ze względu na brak doprowadzonej kanalizacji. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że opróżnianie szamba to dodatkowy stały koszt, jaki przyjdzie nam ponosić. Jeśli chodzi o formalności – będzie nam potrzebne pozwolenie wodnoprawne, jeśli będziemy pobierać więcej niż 5 m3 na dobę. Jednak spokojnie- w przypadku budynków jednorodzinnych niezmiernie rzadko zdarza się przekroczyć tę ilość. 

Jak jest tworzona studnia głębinowa?

Jest to pionowe ujęcie wód podziemnych. Aby ją stworzyć, dokonuje się odwiertu wiertłem o średnicy 22 cm. Tworzy się odcięcie od wód powierzchniowych przez stalową rurę osłonową tak, by do naszej wody nie dotarły żadne zanieczyszczenia. Usługi odwiertów oraz cały proces zakładania studni oferuje Studniarstwo Lipiński Mariola Lipińska. Do studni dobiera się odpowiednią pompę, której moc zależna jest od planowanego zapotrzebowania na wodę, głębokości studni i jej wydajność. Można wykonać także przyłącze do budynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz