Artykuł sponsorowany

Jakie są właściwości PCV?

Jakie są właściwości PCV?

Mało znanym faktem jest to, że polichlorek winylu wynaleziono przez przypadek. Miało to miejsce w XIX w. W masowej produkcji i na szerszą skalę, tworzywo te zaczęto wprowadzać dopiero w latach dwudziestych XX wieku. Od tego czasu, materiał ten znalazł zastosowanie w wielu branżach i obecnie jest niemalże wszędzie. Co więcej, naukowcy i chemicy z całego świata pracują nad jego udoskonaleniem i wprowadzaniem do kolejnych dziedzin życia.

Gdzie wykorzystuje się PCV?

Tworzywo, jakim jest PCV, wykorzystywane jest w wielu branżach. Można z niego robić wiele narzędzi, począwszy od kurtyn paskowych PCV, po strzykawki i wykładziny.  Materiał ten, dzięki swoim właściwościom, zdobył zaufanie wielu inżynierów i producentów, którzy chętnie korzystają z tego tworzywa. Jest on przede wszystkim tani, co w parze z innymi zaletami sprawia, że PCV jest wykorzystywane w niemal każdej branży od wielu lat. Pierwszym dużym przełomem w wykorzystaniu polichlorku winylu było stworzenie płyty gramofonowej. Miało to miejsce w XIX wieku. Co prawda pierwowzory tego nośnika nie wyglądały tak jak pod koniec jego świetności, czyli do lat 80 XX wieku. 

Co prawda zdetronizowanie płyt gramofonowych przez zapis cyfrowy nie wpłynęło negatywnie na wykorzystanie PCV w branży elektronicznej. Polimer ten jest wykorzystywany jako izolacje w przewodach i kablach, które w dzisiejszych czasach są dosłownie wszędzie. Inne gałęzie gospodarki, w których wykorzystuje się to tworzywo, to między innymi branża meblarska. Wykładziny z PCV są niezwykle popularne w szkołach. Co więcej, polimer ten wykorzystuje się także przy oknach i drzwiach, robi się z niego listwy wykończeniowe, a także rury kanalizacyjne. Z tego tworzywa korzysta się także w medycynie jako materiał do wytwarzania niektórych przyrządów. Jest także niezwykle popularny w elektrotechnice i przy budowaniu obiektów sportowych (na przykład bieżni).

Zalety polichlorku winylu

Jak tłumaczy ekspert z firmy Mewaflex, polichlorek winylu jest niezwykle łatwy w formowaniu i nadawaniu kształtów. Co więcej, jest odporny na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego bez problemu można wykorzystać to tworzywo na zewnątrz. Warto zaznaczyć, że rury kanalizacyjne często są zrobione z PCV ze względu na łatwość montażu i łączenia, a także na wysoką odporność chemiczną. Polichlorek winylu nie jest palny, przez co podczas pożaru elementy wykonane z tego tworzywa się nie zapalą. Należy pamiętać także o tym, że PCV jest niezwykle tanie, dlatego często jest wybierany jako zamiennik do droższych materiałów.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz