Materiał Partnera

Jakie są usługi BHP oferowane przez firmy?

Jakie są usługi BHP oferowane przez firmy?

Bezpieczeństwo w trakcie pracy jest kluczowym obowiązkiem, jakie musi zapewnić pracodawca. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zlecenie kompleksowej obsługi BHP zewnętrznym firmom specjalizującym się w tej dziedzinie. W związku ze zwiększoną świadomością właścicieli firm wzrasta potrzeba na wykonywanie szkoleń BHP. Dlaczego warto skorzystać z outsourcingu BHP? Jak wyglądają wstępne badania oraz szkolenia BHP?

Outsourcing BHP – dlaczego warto skorzystać?

Każdy pracodawca starający się o nowego pracownika musi mieć świadomość, iż konieczne jest zapewnienie mu bezpieczeństwa, które reguluje Kodeks pracy. Nie każdy ma jednak świadomość, jak takie warunki zapewnić, by uniknąć zagrożeń na stanowiskach pracy. Kluczowe jest zatem przeprowadzenie okresowych szkoleń BHP oraz przechowywanie właściwej dokumentacji.

Skorzystanie z pomocy firm świadczących usługi z zakresu BHP umożliwia wyszkolenie pracownika, który będzie zajmował się przygotowywaniem instruktażu stanowiskowego czy udokumentowaniem oceny ryzyka zawodowego. Co więcej, pomoże także przeprowadzić dochodzenie powypadkowego, gdyby była taka potrzeba.

Okresowe szkolenia BHP

Podstawową usługą z zakresu BHP jest przeprowadzenie wstępnych oraz późniejszych okresowych szkoleń dla pracowników. Spotkania szkoleniowe z reguły przyjmują różną formę, począwszy od kursów czy seminariów, przez samokształcenia instruktaże, po coraz bardziej popularne e-learningi. W zdecydowanej większości przypadków szkolenia odbywają się na terenie zakładu pracy. Jeżeli szkolenie nie może zostać tam przeprowadzone z powodu braku odpowiednich warunków lokalowych, spotkanie przenosi się do siedziby firmy. Profesjonalne doradztwo w zakresie BHP coraz częściej dostosowuje się do potrzeb klientów.

Usługi BHP dla firm

Częstą usługą wybieraną przez właścicieli firm są specjalne audyty, które polegają na przeprowadzeniu przez doświadczonych pracowników wewnętrznej kontroli w zakresie stanu BHP. Dzięki takiemu działaniu pracodawca zyskuje wiedzę na temat ewentualnych nieprawidłowości, które występują na terenie jego zakładu pracy. Świadom zagrożenia powinien wówczas przeprowadzić konieczne zmiany, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Jak zauważa specjalista z firmy HSE Consulting, innym obowiązkiem leżącym po stronie pracodawcy jest przeprowadzenie oraz sporządzenie dokumentacji ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach. Tym jednak również może zająć się przedstawiciel firmy zewnętrznej, który wyspecjalizowany jest w prowadzeniu takiej dokumentacji.

Opracowanie:
Krzeszowice, Szarych Szeregów 6 lok. 8
tel. 788 954 300
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz