Materiał Partnera

Jakie są sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach?

Jakie są sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach?

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie wiedziałaby, że powietrze, które wdychamy na co dzień, nie jest najczystsze. Znajduje się w nim wiele związków i substancji, które mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. To właśnie ono jest winowajcą nieprzyjemnych dolegliwości, do których zaliczamy bóle głowy czy uczucie ciągłego zmęczenia. Dlatego właśnie tak ważny jest prawidłowy montaż wentylacji w domu czy mieszkaniu. Oprócz tego nie możemy zapominać o tym, że brak wentylacji skutkuje wilgocią. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć temat wentylacji, a szczególnie ich rodzajów.

Prawidłowa wentylacja - czyli jaka?

Możemy mówić w nieskończoność, jak ważna jest prawidłowa instalacja wentylacji, jednakże jakie warunki tak naprawdę powinna spełniać, abyśmy mogli ją tak określić? Zacznijmy od tego, że najważniejsze jest to, aby w sposób ciągły zapewniała przyjemny mikroklimat oraz - rzecz jasna - dobrej jakości powietrze w pomieszczeniach. Niezwykle ważne jest także to, aby posiadała regulowaną wydajność.

Prawidłowo zamontowana instalacja wentylacji usuwa szkodliwe dla naszego organizmu substancje oraz powstrzymuje rozwój pleśni. Decydując się na montaż wentylacji, warto wybrać do tego profesjonalną firmę z tej branży, np. Mezon, która zajmuje się kompleksową obsługą inwestycji. Tworzy rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego Klienta. Podejmując współpracę z fachowcami, możemy być pewni, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku.

Jakie są rodzaje wentylacji?

Wyróżniamy wentylację naturalną. Najlepiej się sprawdza zimą, natomiast najgorzej latem. Z całą pewnością do jej zalet możemy zaliczyć niskie koszty eksploatacyjne i inwestycyjne, nie zajmuje dużo miejsca oraz to, że wymaga jedynie kanałów wywiewnych. Jednakże jak wszystko inne - posiada także wady. Jej skuteczność jest ustosunkowana od warunków atmosferycznych, a także nie ma możliwości oczyszczania powietrza. Drugim rodzajem jest wentylacja mechaniczno-wyciągowa, która jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych, a wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora.

Kolejnym rodzajem jest wentylacja hybrydowa. To połączenie dwóch innych wentylacji - wyciągowej i grawitacyjnej. Podobnie jak przy wentylacji naturalnej - w dużym stopniu decydują tutaj warunki zewnętrzne, więc śmiało możemy powiedzieć, że działa jak wentylacja naturalna - lub mechaniczna - jeżeli warunki zewnętrzne na to nie pozwalają. Następnym rodzajem jest wentylacja nawiewno-wywiewna, w której wymiana powietrza następuje dzięki wentylatorom. Ostatnim już rodzajem jest rekuperacja. Nazywamy tak wymiennik ciepła. To urządzenie, które stosuje się w systemach wentylacyjnych - umożliwiają one odzyskiwanie ciepła.

Na sam koniec z całą pewnością przyda się kilka słów podsumowania. Wiele osób myli wentylację z klimatyzacją, dlatego warto wspomnieć o tym, że są to dwie różne rzeczy, gdyż klimatyzacja to proces, podczas którego nadajemy powietrzu określonych właściwości (nawilżanie, podgrzewanie), natomiast wentylacja to inaczej cyrkulacja powietrza odbywająca się pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Wybór rodzaju wentylacji należy tylko i wyłącznie od nas, lecz warto wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualne potrzeby oraz możliwości (chociażby finansowe).

Opracowanie:
Plewiska, Południowa 3
tel. 61 810 11 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz