Artykuł sponsorowany

Jakie są skutki odrzucenia spadku?

Jakie są skutki odrzucenia spadku?

Sprawy spadkowe zawsze wzbudzają wiele emocji. Jednak nie każdy chętnie przyjmuje spadek. Odrzucenie spadku nieraz pozwala uniknąć konieczności związanych z płaceniem długów, które były zaciągnięte przez spadkodawcę. Na takie rozwiązanie zazwyczaj decydujemy się z przypadku, gdy wartość spadku jest niewielka. Aczkolwiek odrzucenie spadku wiąże się ze zmianą dziedziczenia. Zobacz, co trzeba wiedzieć o konsekwencjach dotyczących odrzucenia spadku.

Jakie są skutki odrzucenia spadku?

Na początku warto zaznaczyć, że spadkobierca, który zdecydował się na odrzucenie spadku, zostaje wyłączony od dziedziczenia i jest traktowany jak osoba, która nie dożyła otwarcia spadku. W praktyce oznacza to, że taką osobę pomija się przy dziedziczeniu, natomiast jego miejsce mogą zająć inni spadkobiercy. W przypadku dziedziczenia ustawowego spadek, który został odrzucony, przechodzi na zstępnych spadkobiercy. Jeżeli zstępni spadkobiercy nie istnieją, wówczas dana część spadku (która została odrzucona) przypada pozostałym spadkobiercom ustawowym.

Jeśli dziedziczenie spadku odbywało się z testamentu, również możliwe jest jego odrzucenie. W takiej sytuacji odrzucony udział spadkowy dzielony jest na innych spadkobierców testamentowych, w częściach odpowiadających ich udziałom. Warto zaznaczyć, że taki udział nie jest zależny od udziału z powołania i również można go odrzucić. Z kolei, gdy spadkodawca w sporządzonym testamencie zastrzegł, że w sytuacji odrzucenia spadku lub innej ewentualności, która uniemożliwiła dziedziczenie, w miejsce danego spadkobiercy wstępuje wskazana w testamencie osoba i to jej przypada spadek. Spadkobiercy ustawowi dziedziczą spadek, jeżeli w testamencie nie ma podanych innych spadkobierców testamentowych lub spadkodawca nie zastosował instytucji podstawienia. Oczywiście każdy może odrzucić spadek, jednakże wyjątek stanowi gmina i Skarb Państwa, które dziedziczą w ostatniej kolejności.

Kiedy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Jeśli planujemy odrzucenie spadku, nie możemy zwlekać, ponieważ termin na złożenie stosowanego oświadczenia to 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tym, że dziedziczy spadek. Należy pamiętać, że w przypadku spadkobiercy ustawowego termin ten rozpoczyna się w dniu śmierci spadkodawcy, który określany jest dniem otwarcia testamentu. Natomiast dla spadkobierców testamentowych dniem, od kiedy liczy się termin składania oświadczenia o odrzucenie spadku, jest dzień ogłoszenia testamentu.

Istnieje jednak kilka wyjątków, o których możemy dowiedzieć się, korzystając z pomocy prawników. Porady prawne związane z prawem spadkowym niejednokrotnie mogą nas uratować. Udzielanie porad prawnych w tym zakresie oferuje doradca prawny Cezary Borys Potaman ze Szczecina. Jednak czego możemy się dowiedzieć? Otóż nie zawsze spadkobierca ustawowy ma 6 miesięcy na złożenie wniosku o odrzucenie spadku od dnia śmierci spadkodawcy. Jeżeli spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy w późniejszym terminie, wówczas czas na składanie wniosku liczony jest od tego dnia. Analogiczna sytuacja dotyczy spadkobierców testamentowych, z tym że dniem rozpoczęcia odliczania terminu na złożenie stosownego oświadczenia jest dzień dowiedzenia się o ogłoszeniu testamentu. Należy pamiętać, że w celu odrzucenia spadku niezbędne jest złożenie oświadczenia u notariusza lub przed sądem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz