Artykuł sponsorowany

Jakie są skutki nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń?

Jakie są skutki nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń?

Instalacja wentylacji jest niezbędna w każdym pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy jest to obiekt mieszkalny, biuro, sala wykładowa, magazyn czy hala produkcyjna. Prawidłowy, niezakłócony obieg mas powietrza pozytywnie wpływa nie tylko na organizm ludzki, ale też na stan techniczny całego budynku. Brak wentylacji lub jej wadliwe funkcjonowanie mogą mieć fatalne następstwa – jakie? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Wolne rodniki, kurz, pyły i grzyby w natarciu

Przebywając w zamkniętym pomieszczeniu, szybko zużywasz tlen, a podczas wykonywania każdego, nawet najdrobniejszego ruchu, wznosisz w powietrze niezliczone ilości pyłów, drobin kurzu, alergenów i bakterii, tworząc niekorzystne dla zdrowia środowisko. Gdy wentylacja przestaje efektywnie działać, Twoje płuca, skóra, śluzówka oczu i nosa są nieustannie narażone na kontakt z drobnoustrojami oraz zanieczyszczeniami, co prowadzi do problemów zdrowotnych.

Jak zauważa Arkadiusz Górniak z firmy UNIKLIMA, specjalizującej się w projektowaniu i montażu klimatyzacji oraz wentylacji: wymiana powietrza jest jedną z najważniejszych kwestii, związanych z użytkowaniem budynków prywatnych i komercyjnych, a brak przeglądów instalacji lub jej nieprawidłowe działanie przynoszą lokatorom wiele szkód, w tym osłabienie ludzkiego organizmu, infekcje, alergie, a nawet zatrucia. Nadmierna wilgotność w domu lub biurze jest również jednym z następstw wadliwej wentylacji – im dłużej przebywasz w takich niekorzystnych warunkach, tym silniej odczuwasz zmęczenie, stres, problemy ze snem i koncentracją.

Osłabienie konstrukcji budynku i obniżenie jego wartości rynkowej

Kumulacja wilgoci to również istotny problem w kontekście trwałości konstrukcji budynku. Jeśli instalacja wentylacji nie działa prawidłowo, w pomieszczeniach zaczynają tworzyć się skupiska grzybów i pleśń, zaś drobiny pary wodnej wnikają głęboko w ściany, krokwie, płyty G-K, okna oraz drzwi. Z biegiem lat elementy drewniane zaczynają puchnąć, a na dachu, ścianach i w obrębie fundamentów tworzą się mostki termiczne, co z kolei prowadzi do znacznych strat energii cieplnej.

Pamiętaj, że gromadzeniu się pary wodnej w źle wentylowanych pomieszczeniach nie zapobiegnie kosztowny remont ani zastosowanie nowoczesnych technik i materiałów hydroizolacyjnych. Jeśli chcesz uniknąć osłabienia konstrukcji budynku i, co najważniejsze, obniżenia jego rynkowej wartości, zleć zaufanej firmie wykonanie nowego projektu instalacji wentylacji i jej profesjonalny montaż.

Opracowanie:
Sosnowiec, Małobądzka 1 lok. 26
tel. 32 360 60 35
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz