Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a pożyczką gotówkową?

Jakie są różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a pożyczką gotówkową?
Kiedy potrzebna nam jest dodatkowa gotówka, zwykle myślimy o wzięciu kredytu lub pożyczki gotówkowej. I choć wielu z nas używa tych określeń jako synonimów, nie oznaczają one tego samego. W Polsce prócz banków istnieje również kilka innych instytucji, które udzielają wsparcia finansowego. Nie wszystkie będą wobec nas uczciwe i rzetelne. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt zastrzeżony tylko i wyłącznie dla prawdziwych banków. Parabanki i inne tego typu instytucje finansowe nie mają prawa nazywać swoich usług tym określeniem. Żeby otrzymać kredyt gotówkowy, trzeba spełniać mnóstwo wymogów i otrzymuje się go na specjalnych warunkach. Z tego powodu opcja ta może być dla niektórych trudno dostępna, a nawet niemożliwa. Kredyt może otrzymać osoba, która posiada tzw. zdolność kredytową. Jest to hipotetyczna możliwość spłaty, a raczej jej prognoza. Jeśli twoje zarobki nie pozwalają na regularne płacenie raty, niestety – bank nie podpisze z Tobą umowy. Banki śledzą również historię kredytową na przestrzeni lat, dlatego wykluczane są osoby zadłużone lub takie, które szukają sposobności, aby unikać spłaty należności.

Co to pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to termin bardziej elastyczny. Dotyczy wszelkich umów podpisanych między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Tym pierwszym może być nie tylko instytucja finansowa, ale też osoba prywatna. Przedstawiciele Pośrednictwa Finansowego JKM podkreślają, aby umowę podpisywać nawet wtedy, kiedy pożyczka zachodzi między dwoma członkami rodziny lub bliskimi przyjaciółmi.

 Umowa pożyczkowa określa:

  • termin zwrotu należności;
  • wysokość odsetek;
  • inne opłaty związane z udostępnieniem danej kwoty.

Dokument tego typu może zawierać również dodatkowe informacje, w zależności od indywidualnych ustaleń obu stron.

Na co musisz uważać?

Zawierając umowy z bankami, otrzymujemy ofertę klarowną. Przedstawicielowi zależy na tym, aby klient dokładnie zrozumiał warunki i był zadowolony z usługi. Problem może pojawiać się w przypadku pożyczek gotówkowych świadczonych przez nierzetelne instytucje finansowe. Umowy nierzadko składają się z kilkunastu stron tekstu, przez co nie zawsze są w całości czytane. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Warunki spłaty mogą być wyjątkowo niekorzystne, a odsetki i dodatkowe opłaty kolosalne. Żeby otrzymać pożyczkę, nie trzeba jednak spełniać tak wielu warunków, jak w przypadku kredytów gotówkowych. Jeśli decydujesz się na jej wzięcie, przede wszystkim dokładnie czytaj wszystkie podpisywane dokumenty!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Agata W.
Agata W.
18.06.2019
To racja, że trzeba czytać wszystkie umowy które podpisujesz! Potwierdzam, że pożyczka przez internet jest udzialana naprawdę bez zbędnych formalności! Ostatnio brałam w Szybkiej Gotówce i wszystko było super. Piersza pożyczka faktycznie była za darmo