Jakie są rodzaje tablic nagrobkowych i które z nich wybrać?

Tablice nagrobkowe są czymś w rodzaju wizytówki zmarłej osoby. Informują, jak miała na imię i nazwisko, kiedy się urodziła, ile lat przeżyła. Czasami nawet możemy przeczytać, kim była z zawodu. Grobowe tabliczki mogą także zawierać epitafium, czyli napis upamiętniający lub sławiący zmarłego, cytat lub krótką sentencję modlitewną. Jeszcze nie tak dawno wykonywano je głównie w kształcie prostokąta, obecnie przybierają coraz to nowocześniejsze formy.
Rodzaje tablic nagrobkowych
Wyróżniamy trzy rodzaje tabliczek nagrobkowych:
- pojedyncze – stosowane w przypadku grobów pojedynczych oraz głębinowych, w których umieszczane są dwie trumny jedna nad drugą,
- podwójne – używane na grobach mieszczących dwie trumny obok siebie lub cztery ułożone w dwóch rzędach, ze względu na konieczność umieszczenia danych kilku zmarłych osób są większe, niż tablice pojedyncze,
- dziecięce – stosowane są w pojedynczych grobach dla dzieci, zazwyczaj mają inną estetykę niż te dla osób dorosłych.
Naprawę i renowację nagrobków, tablice nagrobkowe, rzeźby z granitu, portrety, nagrobki, renowacje liter na nagrobkach oraz wiele innych usług świadczy zakład Wardęcki Kamieniarstwo. Firma przyjmuje także zlecenia na blaty kuchenne i parapety z granitu we wszystkich wymiarach.
Jak wykonuje się napisy ma tabliczkach nagrobkowych?
Napisy na nagrobkach mogą mieć różną długość i przesłanie. Jednak ważne jest nie tylko, co zostało napisane, ale także użyte w tym celu liternictwo (indywidualny krój liter) oraz sposób jego wykonania. Najwyższą odporność na warunki atmosferyczne mają litery wypukłe, wykonane ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, mosiądzu lub złota. Jest to najdroższa z możliwych opcji, ale za to niezwykle trwała i dodatkowo odporna na ścieranie. Na tablicach nagrobkowych umieszcza się także napisy metodą piaskowania, za pomocą specjalnego urządzenia. Jest to najczęściej wykorzystywany wariant, ale nie zawsze efekt jest w pełni zadowalający. W niektórych przypadkach napisy mogą być bardzo słabo widoczne. Dlatego, by poprawić ich widoczność, stosowane są wypełnienia za pomocą farby.