Materiał Partnera

Jakie są rodzaje pomp hydraulicznych i jakie jest ich zastosowanie?

Jakie są rodzaje pomp hydraulicznych i jakie jest ich zastosowanie?

Pompy hydrauliczne to podstawowy element układu hydraulicznego. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego działania napędu hydraulicznego. Głównym zadaniem pomp jest zasilanie napędu odpowiednią ilością oleju pod wysokim ciśnieniem. To dzięki nim możliwa jest zamiana energii mechanicznej na hydrauliczną. Jakie są rodzaje pomp i jakie mają zastosowanie? Gdzie można kupić dobrą pompę? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Rodzaje pomp hydraulicznych

Istnieją cztery główne rodzaje pomp hydraulicznych: zębate, łopatkowe, śrubowe, wielotłoczkowe. Oprócz tego specjaliści dzielą je na układy o wydajności stałej oraz o wydajności zmiennej.

  • Pompy zębate. Są uważane za najmniej skomplikowane technicznie, co wpływa na niezawodność urządzeń, a także łatwość ich konserwacji. Są one również najczęściej stosowane. Ich głównymi elementami są dwa nachodzące na siebie koła zębate. Obracające się koła „zbierają” czynnik roboczy i transportują go do komory tłocznej. Pompy zębate najdują one zastosowanie przy mniejszych i większych układach hydraulicznych (np. tych w maszynach rolniczych).

  • Pompy śrubowe. Charakteryzują się one dużą, stałą wydajnością pompowania, lecz ich wydajność jest nieco mniejsza w porównaniu do pomp zębatych. Głównym elementem pomp śrubowych jest śruba ślimakowa, która w trakcie obrotów wymusza obieg czynnika roboczego. Ciecz przemieszcza się między korpusem pompy a płatami śruby.

  • Pompy wielotłoczkowe. Ten rodzaj pomp jest najbardziej zaawansowany technologicznie, stanowią trwałe i niezawodne źródło mocy. Wykorzystuje się je przede wszystkim w napędach hydraulicznych. Pompy wielotłoczkowe stanowią połączenie kilku rodzajów pomp tłokowych umieszczonych w jednym korpusie. Ich dużą zaletą jest odporność na zanieczyszczenia, a także możliwość pracy w trudnych warunkach.

  • Pompy łopatkowe. Głównym elementem tego typu pomp są płaskie łopatki umieszczone na przecięciach wirnika. To dzięki nim możliwe jest przemieszczenie czynnika roboczego. Pompy łopatkowe są przeznaczone przede wszystkim do pompowania gazów lub czystych cieczy o maksymalnej temperaturze 90 stopni Celsjusza.

Jakość poparta certyfikatami

Potrzebujesz wytrzymałych i niezawodnych pomp hydraulicznych? Sprawdź ofertę Unimet FHU. Firma istnieje na rynku od 2000 roku, co pozwoliło na zdobycie ugruntowanej pozycji i szerokiego grona zadowolonych klientów, a dowodem na to są liczne certyfikaty i nagrody. Asortyment firmy obejmuje m.in.: pompy hydrauliczne, silniki hydrauliczne, szybkozłącza i inne elementy hydrauliki siłowej, a także łożyska, pasy klinowe, przewody hydrauliczne, siłowniki hydrauliczne, uszczelnienia, oleje i smary, filtry. Oprócz wysokiej jakości produktów, klienci mogą liczyć także na fachową obsługę i doradztwo.

Opracowanie:
Czewujewo 8a
tel. 52 302 45 08
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz