Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje pomp ciepła i czym się one wyróżniają?

Jakie są rodzaje pomp ciepła i czym się one wyróżniają?

Pozyskiwanie energii możliwe jest na różne sposoby, a coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Przykładem urządzeń, jakie mogą pomóc w pozyskiwaniu energii, są pompy ciepła. Ich zaletą jest to, że nie wymagają codziennej obsługi, a ich eksploatacja nie jest droga. Dzięki nim możemy np. ogrzewać swój dom. Jakie pompy ciepła są dostępne na rynku i co warto o nich wiedzieć?

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, aczkolwiek same nie wytwarzają ciepła. Urządzenia te pobierają ciepło z otoczenia, a następnie zamieniają je na takie ciepło, które możemy wykorzystać np. do ogrzewania domu. Z tego powodu pomp ciepła nie traktuje się jako odpowiednik kotła. Pompy pobierają energię z ziemi, powietrza albo wody i stanowią część całego systemu obok źródła dolnego i źródła górnego. Źródłem dolnym może być ziemia, powietrze lub woda, z których ciepło zostanie pobrane. Natomiast źródło górne to np. instalacja grzewcza, gdzie ciepło zostanie oddane. Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, które sprawdzą się w rozmaitych warunkach klimatycznych. Do nich zaliczamy:

  • gruntowe pompy ciepła,
  • powietrzne pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła.

Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła dzieli się ze względu na to, co będzie ich źródłem dolnym. Pierwszym typem są pompy gruntowe, czyli takie, które wykorzystują ciepło zawarte w gruncie. Tego typu instalacje mogą mieć trzy formy. Jedną z największych zalet gruntowych pomp ciepła jest to, że ziemia, z której pobierane jest ciepło, zawsze ma dodatnią temperaturę, a wszelkie jej zmiany są niemalże nieodczuwalne, niezależnie od pory dnia lub roku. Niestety ze względu na wysokie koszty montażu oraz samej instalacji, gruntowe pompy nie zawsze są najlepszą opcją.

Kolejny rodzaj to wodne pompy ciepła. Na wstępnie trzeba jednak zaznaczyć, że ich montaż nie zawsze jest możliwy, ponieważ w celu pobierania energii z wody, konieczne jest znajdowanie się na działce odpowiednich podziemnych cieków wodnych. Poza tym ważny jest skład wody. Jeśli zawiera ona duże ilości żelaza, wapnia czy magnezu, filtry i wymienniki ciepła będą szybko się zapychały. Pompy wodne działają także wtedy, gdy pętla kolektora zostanie ułożona na dnie stawu lub rzeczy, aczkolwiek nie każdy ma dostęp do takich zbiorników wodnych. Niewątpliwą zaletą takiej instalacji jest jej mała awaryjność i dużą efektywność.

Ostatnim typem pomp ciepła są pompy powietrzne, które oferuje m.in. firma Start Eco z Solca nad Wisłą w województwie mazowieckim. Instalacje tego typu w ostatnich latach zyskały najwięcej zwolenników, ponieważ mają wiele zalet. Można je montować niemalże na każdej działce. W tym przypadku nie ma znaczenia jej wielkość, ani warunki, jakie na niej panują. Poza tym nie wymagają one budowania żadnych instalacji po stronie dolnego źródła. Cały system przypomina nieco klimatyzator typu split, ponieważ ma jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Niestety musimy liczyć się z tym, że wahania temperatury powietrza są dość duże w zależności od pory roku i dnia, a co za tym idzie, jej skuteczność nie zawsze jest taka sama.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz