Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje materiałów polerskich?

Jakie są rodzaje materiałów polerskich?

Polerowanie to niezwykle delikatne zajęcie. W szczególności, kiedy chodzi np. o powierzchnię mebli. Dzięki wykorzystaniu tej metody możliwe jest odświeżenie już zmatowionego wyglądu poszczególnych elementów oraz pozbycie się wszelkich niedoskonałości. Jednak, aby polerowanie było wykonane prawidłowo, konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów polerskich. 

Polerowanie lakieru – dlaczego jest ono ważne?

Polerowanie jest czynnością, która wymaga odpowiedniego podejścia oraz zastosowania stosownych środków. Jest to istotne np. dla frontów meblowych czy produktów wykonanych ze stali nierdzewnej. Zabrudzenia, codzienne otwieranie i zamykanie szafek, czy promieniowanie UV będące wynikiem wpadającego do pomieszczenia słońca, wpływają negatywnie na powierzchnię mebli. Właśnie dlatego z biegiem lat zanika ich wcześniejszy blask i kolor. Kolejną kwestią są wszelkiego rodzaju uszkodzenia – powstałe wskutek zarysowań. Specjalista z firmy Dana Sp. z o.o. zauważa:

Wszystkie te niedogodności mogą zostać usunięte właśnie dzięki zastosowaniu polerowaniu. Konieczne jest jednak wykorzystanie odpowiednich środków, dzięki którym można bezpiecznie przeprowadzić tę usługę.

Polerowanie powierzchni – w jaki sposób może zostać wykonane? 

Polerowanie powierzchni można wykonać, stosując jedną z dwóch metod. Wyróżnia się:

  • polerowanie ręczne,
  • polerowanie mechaniczne.

Polerowanie ręczne jest metodą niezwykle czasochłonną. Konieczne jest przeznaczenie na tę czynność nawet kilku godzin – w zależności od wielkości danego elementu. Jest to metoda mało inwazyjna. Ma to znaczenie szczególnie istotne w przypadku powierzchni stosunkowo nowych, które nie posiadają zbyt wielu niedoskonałości. Zalecana jest również w przypadku powierzchni bardzo delikatnych.

Polerowanie metodą mechaniczną jest drugą z metod, którą cechuje wysoka efektywność. Sposób ten jest jednak trudniejszy do wykonania – konieczne jest posiadanie nie tylko odpowiednich urządzeń, ale również umiejętności, aby podczas polerowania nie doprowadzić do uszkodzenia polerowanej powierzchni. 

Rodzaje materiałów polerskich

Wśród materiałów wykorzystywanych do polerowania znajdują się zarówno najnowsze innowacje materiałowe, jak również te tradycyjne rozwiązania stosowane od lat. Filc polerski to jeden z nich. 

Do polerowania wykorzystuje się również następujące materiały:

  • ściernice poliuretanowe – jest materiałem ściernym, który wykorzystuje się do wygładzania oraz polerowania powierzchni; stosuje się go głównie do metalu, stali, metali szlachetnych, jak również kamieni naturalnych,
  • tarcze polerskie – przeznaczone są do zastosowania w urządzeniach polerskich; stosuje się je do polerowania wstępnego oraz wykończeniowego,
  • pasty polerskie – są mieszaniną, w której zawarty jest materiał ścierny – o różnej grubości w zależności od rodzaju pasty.

Rodzaje materiałów polerskich dopasowane są więc do konkretnego rodzaju powierzchni poddawanej odnowie. Jest to kwestia ustalana indywidualnie przez specjalistów po wstępnej analizie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz