Materiał Partnera

Jakie są rodzaje kotłów grzewczych?

Jakie są rodzaje kotłów grzewczych?

Budowa domu czy instalacja ogrzewania centralnego w mieszkaniu zmusza Cię do wyboru kotła grzewczego. Jeśli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy, może okazać się to dla Ciebie skomplikowane. Aby uniknąć nietrafionych decyzji, dowiedz się, jakie są rodzaje kotłów. Przeczytaj także o ich wadach i zaletach. Upewnij się, że dokonałeś trafnego wyboru, który przede wszystkim dopasowany będzie do Twoich potrzeb.

Najważniejsze informacje o kotłach grzewczych, ich rodzaje oraz plusy i minusy

Istnieją dwa rodzaje kotłów - gazowy i olejowy. Według specjalisty z firmy Regan w Galewicach, pana Grzegorza Światłego, najczęstszym wyborem użytkowników jest kocioł gazowy, na gaz ciekły lub płynny. Cechuje się małymi rozmiarami oraz praktycznie bezdźwięczną pracą. Kupując kocioł gazowy, możesz liczyć na niską emisję spalin. Dodatkowo, producenci oferują bogaty wybór w kwestii kotłów wiszących lub stojących. Dzięki temu łatwo dopasować kocioł do całej instalacji grzewczej. Główną zaletą kotła stojącego jest jego trwałość, nawet do 25 lat.  Kotły wiszące, cechują się mniejszym rozmiarem, niższą ceną i szybką reakcją na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło. Alternatywnym rozwiązaniem dla kotłów gazowych są kotły olejowe. Mają podobny komfort użytkowania i mogą działać bez podłączenia do sieci gazociągowej. 

Kotły grzewcze - funkcjonalność


Kotły rozróżnia się na jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Te pierwsze będą odpowiedzialne tylko za centralne ogrzewanie, drugie dodatkowo za ogrzewanie wody. Kolejnym rozróżnieniem jest sposób pobierania powietrza do spalania. Wyróżnia się kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Różnica między nimi jest taka, że te z otwartą komorą zasysają powietrze z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, a te z zamkniętą pobierają powietrze z zewnątrz. Kotły grzewcze wybiera się również, mając na uwadzę to, w jaki sposób ich praca wpływa na ekologię. Za najkorzystniejsze rozwiązanie uważa się obecnie kotły kondensacyjne. Dzięki nowoczesnej technologii zastosowanej w wymiennikach ciepła, zużycie paliwa może być mniejsze nawet o 30%. Dzieje się to za sprawą powtórnego wykorzystania temperatury, która w tradycyjnych kotłach ucieka przez komin.

Wybór kotła grzewczego to ważna decyzja. Urządzenie będzie odpowiadało za bezpieczeństwo użytkowników oraz ich komfort. Warto więc, aby wybór padł na urządzenie ergonomiczne, ekologiczne i ekonomiczne.

Opracowanie:
Galewice, Konopnickiej 28A
tel. 603 469 159
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz