Materiał Partnera

Jakie są rodzaje instalacji sanitarnych?

Jakie są rodzaje instalacji sanitarnych?

Różnego rodzaju instalacje sanitarne to jedne z najważniejszych rzeczy, jakie powinien posiadać każdy budynek. Bez systemów instalacji sanitarnych niemożliwe byłoby skorzystanie na przykład z toalety czy ogrzanie pomieszczenia, dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Przedstawiamy, jakie są podstawowe typy instalacji sanitarnych oraz co warto o nich wiedzieć.

Czym jest instalacja sanitarna?

Instalacja sanitarna jest to połączenie różnego rodzaju instalacji budowlanych znajdujących się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków mających na celu doprowadzenie do pomieszczeń różnego rodzaju mediów takich jak woda, gaz i powietrze, a także odprowadzenie z nich na przykład ścieków.

Rodzaje instalacji sanitarnych

 Podstawowymi typami instalacji sanitarnej są:

  • Instalacja wodna (wodociągowa) - Jest to rodzaj instalacji składający się z połączonych ze sobą przewodów wykonanych z metalu bądź tworzywa sztucznego, armatury oraz urządzeń (takich jak na przykład bojlery), których celem jest doprowadzenie zdatnej do spożycia ciepłej i zimnej wody do punktów poboru znajdujących się wewnątrz budynku takich jak kuchnia, toaleta bądź łazienka. Jeśli chodzi o podział instalacji wodnej, to dzielimy ją na wewnętrzną oraz zewnętrzną.
  • Instalacja kanalizacyjna - Ten system ma za zadanie odprowadzenie zużytej wody oraz różnego rodzaju nieczystości do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej bądź przydomowego szamba. Instalacja kanalizacyjna zbudowana jest z rur, syfonów, kolektorów oraz korytek a także urządzeń sanitarnych takich jak umywalka, wanna czy muszla klozetowa.
  • Instalacja grzewcza - Tego rodzaju instalacja odpowiada oczywiście za dostarczenie ciepła do wnętrza budynku, a jej najpopularniejszym oraz najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest tak zwane centralne ogrzewanie. Budowa systemu CO składa się z kotła oraz systemu rur, w których znajduje się podgrzewana woda oraz z grzejników.
  • Instalacja gazowa - Jest to instalacja zbudowana z zaworu głównego, układu przewodów, kształtek, filtrów, urządzeń takich jak na przykład kuchenka gazowa czy kocioł gazowy oraz liczników poboru gazu zasilana bezpośrednio z sieci gazociągowej. Zadaniem głównym instalacji gazowej jest doprowadzenie gazu do urządzeń znajdujących się wewnątrz budynków.
  • Instalacja wentylacyjna - Jest to system, którego głównym zadaniem jest doprowadzenie do pomieszczeń świeżego powietrza z zewnątrz. Oprócz tego wentylacja przydatna jest również do usuwania szkodliwego dymu bądź oparów (na przykład w przypadku wystąpienia pożaru lub rozszczelnienia instalacji gazowej). Najpopularniejszymi systemami wentylacyjnymi są system grawitacyjny oraz system mechaniczny.

Poza wyżej wymienionymi głównymi rodzajami instalacji sanitarnej możemy wyróżnić również takie systemy jak: instalacja chłodnicza, olejowa, przeciwpożarowa czy freonowa.

Kto montuje instalacje sanitarne?

 Montażem różnego rodzaju instalacji sanitarnych zajmują się profesjonalne firmy hydrauliczne takie jak Inst - Bud, której pracownicy posiadają niezbędne uprawnienia, (które potrzebne są na przykład przy montażu instalacji gazowej) a także umiejętności i doświadczenie przy wykonywaniu tego typu pracy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz