Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

W każdym, nawet najbardziej otwartym domu potrzebne są drzwi wewnętrzne. Ot, choćby tylko po to, by móc zamknąć się w toalecie, bez przeszkód pracować w gabinecie, zagwarantować swobodny sen dziecku czy wreszcie móc samemu odpocząć w ciszy w sypialni. Dostępna na rynku oferta drzwi zewnętrznych jest tak bogata, że dopasujemy je do każdego typu wystroju. Dziś przyglądamy się rodzajom drzwi wewnętrznych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Szukając drzwi wewnętrznych powinniśmy wziąć pod uwagę szereg składowych wpływających na ich funkcjonalność i estetykę. Wybierając je do domu, na początek weźmy pod uwagę rozmiar, sposób otwierania, następnie sposób obsadzenia drzwi w ościeżnicy i w ścianie, później – materiał wykonania drzwi i ogólną konstrukcję skrzydła, na samym końcu zaś sposób wykończenia i kolor. Wszystkie te elementy zdecydują później, czy dane drzwi będą się nam użytkować dobrze i przez długi czas.

Sposób otwierania drzwi wewnętrznych

Aranżując wnętrza samodzielnie zastanowimy się co najwyżej, czy w danym miejscu drzwi mają być lewe czy prawe, gdy tymczasem pracownik biura projektowego może nam zaproponować jako bardziej pasujące do funkcjonalności oraz wystroju pomieszczenia drzwi przesuwne, drzwi harmonijkowe czy tylko drzwi uchylne, ale za to dwuskrzydłowe. Warto jest rozważyć i takie sposoby otwierania, bo mają one swoje zalety.

Drzwi przesuwne pracują po specjalnych prowadnicach zamontowanych na powierzchni ściany lub w jej wnętrzu. Dzięki temu nie zawłaszczają powierzchni pomieszczenia, co pomaga w jego aranżacji i ustawności. Z drugiej strony jednak drzwi przesuwne naścienne zajmą powierzchnię jednej ze ścian i nie wykorzystamy już jej do niczego innego. Z kolei drzwi przesuwne kasetowe wymagają postawienia nieco szerszej ściany, żeby pomieściła kasetę. A do tego oba modele nie mają najwyższych właściwości wygłuszających.

Z kolei drzwi harmonijkowe to drzwi, w których skrzydło podzielone jest na części połączone ze sobą zawiasami. Jeżeli części nakładają się na siebie i składają na ścianę lub futrynę, to mówimy wówczas o drzwiach składanych. Jeśli zaś powierzchnia drzwi złożona jest z kilkucentymetrowych paneli, to mówimy o drzwiach harmonijkowych. Drzwi te mają jednak bardziej charakter dekoracyjnej przesłony, niż zwykłych drzwi wewnętrznych: mogą być wykonane z polimerów, drewna, mogą mieć dekoracyjne wstawki ze szkła etc. Ich zdolność do tłumienia bodźców akustycznych jest niewielka, choć są bardzo wygodne w użytkowaniu i zajmują niewiele przestrzeni w pokoju.

Materiał wykonania skrzydła drzwi wewnętrznych

Na rynku, zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i wśród indywidualnych nabywców królują jednak drzwi uchylne. Do nich to właśnie znajdziemy też najwięcej uzupełniających akcesoriów drzwiowych. Funkcjonalność drzwi wewnętrznych uchylnych będzie zależeć od materiału ich wykonania. Co mamy w ofercie?

Znajdziemy zatem drzwi drewniane, drzwi wykonane z płyt wiórowych oraz drzwi wykonane z płyt MDF i HDF. Najlepszą dźwiękoszczelnością i jednocześnie najwyższą ceną cechują się oczywiście drzwi drewniane. Są najcięższe, a niektóre modele wykonane są z klejonych elementów, co poprawia ogólną wytrzymałość i stabilność wymiarową drzwi (lite drewno może ulegać wypaczaniu). Trzeba je czyścić dedykowanymi środkami do drewna, a co 3-4 lata –zabezpieczyć na nowo powierzchnię. Można szlifować ich powierzchnię i potem przemalować, co poszerza ich możliwości dekoracyjne. Inne popularne materiały to płyty MDF i HDF. Płyty te są wykonane z włókien drzewnych o określonej gęstości: MDF – średniej, HDF – wysokiej. Jest to materiał niedrogi w pozyskaniu i powszechnie wykorzystywany nie tylko do konstrukcji mebli, ale i drzwi wewnętrznych właśnie. Takie drzwi są bardziej przystępne cenowo od drewnianych, stabilne wymiarowo, gwarantują dosyć wysoki stopień izolacji akustycznej i są doskonałą bazą do dalszego wykończenia: oklejenia fornirem, laminatem, folią, frezowania itp.

Konstrukcja skrzydła drzwi oraz sposób obsadzenia w ościeżnicy

Drzwi wewnętrzne możemy podzielić według rodzaju konstrukcji skrzydła. A warto jest zwrócić uwagę na to, co jest wewnątrz skrzydła, bo sposób jego konstrukcji zadecyduje nie tylko o funkcjonalności drzwi, ale również o ich estetyce. Wyróżniamy więc drzwi płytowe, płycinowe oraz drzwi ramiakowe. Przyjrzyjmy się im pokrótce.

  • Drzwi płytowe składają się ze szkieletu skrzydła (z klejonki drewnianej, litego materiału lub płyty) oraz wypełnienia w postaci płyty wiórowej otworowanej o określonym kształcie i właściwościach. Płyta stanowi o większej masie takich drzwi, solidniejszej stabilizacji konstrukcji i lepszych właściwościach akustycznych skrzydła. Wypełnienie szkieletu skrzydła może być również wykonane w formie płyty tekturowej o kształcie plastra miodu. Takie wypełnienie ma mniejsze właściwości akustyczne i stabilizujące, ale jest tańsze w produkcji i czyni drzwi lżejszymi, a więc wygodniejszymi w obsłudze. Całość konstrukcji pokrywają z obu stron płyty drewnopodobne/drewniane.
  • Drzwi płycinowe to drzwi, w których konstrukcja szkieletu jest podzielona, a potem wzmocniona poprzez obsadzenie w niej płycin drewnianych lub drewnopodobnych. Jest to popularny na rynku produkt ze względu na atrakcyjną cenę (niewiele drewna użytego do budowy obniża końcowy koszt produkcji skrzydła), cechuje go mniejsza od drzwi płytowych waga i zdolność tłumienia hałasów.
  • Drzwi ramiakowe to typ konstrukcji ramy naprzemiennie wzmacnianej wypełnieniem z materiału drewnianego/drewnopodobnego/polimeru/szkła/stali i elementem konstrukcyjnym ramy. Jest to drzwi, które często mają w skrzydle lamele poprzedzielane szkłem. W zależności od jego przezierności są bardziej lub mniej doświetlające wnętrze (co w nocy może być przeszkodą, jeśli na zewnątrz jest akurat zapalone światło). Produkt o ogromnej wartości dekoracyjnej i mniejszej nieco funkcjonalności, również akustycznej.

Ale drzwi wewnętrzne to nie tylko skrzydło, to również ościeżnica. Wybierając drzwi wewnętrzne, warto jest przyjrzeć się sposobowi, w jaki one się na tej ościeżnicy zamykają. Spotkamy więc drzwi przylgowe i bezprzylgowe, a każde z nich będą inaczej wpisywać się w aranżację wnętrza danego mieszkania czy domu. Drzwi przylgowe to najpopularniejsze na rynku rozwiązanie: skrzydło wyposażone jest w wypustkę, która opiera się na frezie ościeżnicy, dzięki czemu drzwi zatrzymują się na niej i zamykają stabilnie. Z kolei drzwi bezprzylgowe są bez wątpienia designerskim hitem ostatnich lat. Ościeżnica może zostać zlicowana z powierzchnią ściany tak, że po zamknięciu skrzydła nie tylko nie widać zawiasów, ale też i samych drzwi, bo w płaszczyźnie łączą się one z powierzchnią ościeżnicy. To bardzo dekoracyjne rozwiązanie, które zastosować można w większości popularnych stylów aranżacji wnętrz, np. w stylu skandynawskim, loftowym, industrialnym, nowoczesnym, minimalistycznym i in. 

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży