Artykuł sponsorowany

Jakie są przyczyny i metody leczenia próchnicy?

Jakie są przyczyny i metody leczenia próchnicy?

Choć z samą nazwą tej przypadłości spotkał się każdy, to rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, z czym tak naprawdę ma do czynienia. Jeżeli mielibyśmy trzymać się wyznaczników definicyjnych, to próchnicą nazywamy proces demineralizacji zęba, prowadzący do całkowitego rozpadu jego struktury. Ta jednostka chorobowa, zresztą jak każda inna, ma oczywiście swoje konkretne przyczyny. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Skąd bierze się próchnica zębów?

Jeżeli chodzi o przyczyny pojawienia się próchnicy, to lekarzom udało się ustalić 4 główne czynniki. Pierwszym z nich jest tzw. dieta próchnicotwórcza. Mowa tutaj oczywiście o częstym i nadmiernym spożywaniu cukrów, które w przypadku tej akurat choroby stanowią substrat przemian enzymatycznych. Prościej rzecz ujmując – im nasza dieta bogatsza jest w cukier, tym większe szanse na pojawienie się dolegliwości.

Drugi z czynników to obecność w jamie ustnej drobnoustrojów, które przerabiają w płytce nazębnej węglowodany na kwasy. Próchnica bardzo często pojawia się także u osób, które zmagają się z wrażliwością powierzchni szkliwa na odwapnienie. Nie wynika to z braku należytego dbania o zęby, a ze składu chemicznego samego szkliwa. Czwarty czynnik natomiast związany jest z powtarzającymi się i rozłożonymi w odpowiednio długim czasie spadkami pH w jamie ustnej. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak leczyć próchnicę?

Na to pytanie niestety nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ wszystko uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Łatwo się jednak domyślić, że m większe zniszczenie tkanek zęba, tym głębsze i bardziej radykalne leczenie będzie trzeba zastosować. Niemniej jednak w zdecydowanej większości przypadków polega ono na usunięciu chorej tkanki zęba i zastąpieniu jej specjalnym wypełnieniem. Jeżeli jednak proces próchniczy postępuje głębiej i dochodzi do silnego stanu zapalnego miazgi zęba, konieczne staje się wykonanie leczenia kanałowego lub nawet usunięcie zęba.

Dlatego też, aby nie narażać się na zupełnie niepotrzebne problemy, w razie dostrzeżenia objawów takich jak nadwrażliwość, bóle zębów czy bardzo nieświeży oddech, jak najszybciej należy udać się do lekarza. Na szeroko zakrojoną pomoc oraz skuteczne leczenie mogą liczyć przede wszystkim pacjenci Specjalistycznej Praktyki Stomatologicznej prowadzonej przez Michała Kowalika. Warto jednak pamiętać o tym, że podstawową zasadą, której powinni przestrzegać wszyscy, jest zapobieganie próchnicy, również w sposób profesjonalny, który jest w ofercie gabinetów stomatologicznych. Jedynie takie podejście zagwarantuje zdrowy i olśniewająco biały uśmiech.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz