Jakie są przesądy i tradycje bożonarodzeniowe?

Jakie są przesądy i tradycje bożonarodzeniowe?

Boże Narodzenie to czas, gdy w gronie najbliższych zasiadamy przy stole, dzielimy się opłatkiem i śpiewamy kolędy. Zgodnie z tradycją kolacja wigilijna powinna przebiegać według określonych zasad. Wigilia jest szczególnym dniem, z którym związanych jest wiele tradycji i przesądów. Przeczytaj artykuł i poznaj najciekawsze świąteczne przesądy i zwyczaje.

Tradycja kolacji wigilijnej

Zwyczaj organizowania Wigilii pojawił się w Polsce dopiero w XVIII wieku. Posiłek rozpoczyna się od wspólnej modlitwy oraz czytania fragmentu Ewangelii mówiącej o narodzinach Jezusa. Przygotowane potrawy muszą być postne, a ich liczba powinna być nieparzysta. Wielu z nas wierzy, że spróbowanie każdego dania zagwarantuje dostatek przez cały rok.

Jak nakazuje bożonarodzeniowa tradycja, przy stole wigilijnym, należy pozostawić jedno dodatkowe nakrycie. W niektórych regionach przyjmuje się, że takie miejsce przeznaczone jest dla wędrowca, w innych – dla duszy zmarłej osoby.

By nadchodzący rok był pomyślny, zadbaj, by Wigilia przebiegła w miłej atmosferze i nie dopuść, by nerwowe przygotowania do kolacji zepsuły świąteczną atmosferę. Według ludowych wierzeń niepotrzebne kłótnie mogą sprawić, że będziesz smucić się przez cały rok.

Jaka Wigilia, taki cały rok

Kiedyś wierzono, że zjedzenie w wigilijny poranek kromki chleba zamoczonego w miodzie i wódce przyniesie dostatek jedzenia i picia, a umycie się w wodzie, do której wcześniej wrzuci się garść monet, zapewni powodzenie w sprawach finansowych. W kwestii pieniędzy magiczną moc przypisuje się też łuskom karpia, które należy schować do portfela.

Tego dnia zadbaj o zdrowie. Według wierzeń przeziębienie w Wigilię zwiastuje, że w nadchodzącym roku mogą przydarzyć ci się kłopoty ze zdrowiem. Podobno zjedzenie jabłka uchroni przed bólem gardła, natomiast orzecha – przed bólem zęba.

Inny wigilijny przesąd dotyczy zakazu wykonywania wszelkich prac i przeróbek krawieckich. Szycie 24 grudnia może skończyć się tym, że w najbliższych miesiącach wiele poważnych spraw będzie wymagało naprawy.

Niebo i pierwsza gwiazdka

Dzieci z niecierpliwością wyczekują pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki. To znak, że czas rozpocząć świąteczną wieczerzę. Zgodnie z tradycją pierwsza gwiazdka symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali Trzej Królowie.

Przesąd mówi, że jeśli niebo w noc wigilijną jest gwiaździste, rok będzie pomyślny i urodzajny. Z kolei zachmurzenie zwiastuje obfite deszcze. Inne przepowiednie pogodowe wskazują, że jeśli w Wigilię pada, zima będzie mroźna. Gdy 24 grudnia trzyma mróz, zima szybko minie.

Magiczna moc opłatka i sianka

Już w czasach pogańskich dzielono się opłatkiem. Dziś łamiemy się nim z najbliższymi i składamy sobie życzenia. Wierzymy, że wspólne podzielenie się przyniesie nam pomyślność na cały rok. Dawniej wierzono, że ten, kto zje opłatek w wigilijny wieczór, nie zazna głodu.

Zgodnie ze świąteczną tradycją resztki opłatka nie mogą się zmarnować – dawniej wrzucano je do studni, by oczyścić wodę i zapewnić zdrowie wszystkim domownikom. Pozostałości opłatka gospodarze dawali zwierzętom, które podobno mogą przemówić tej nocy ludzkim głosem.

Na wigilijnym stole pod obrusem koniecznie musi znaleźć się sianko, które nawiązuje do betlejemskiej stajenki, czyli miejsca narodzenia Jezusa. Według wierzeń po kolacji należy wyciągnąć źdźbła siana. Temu, komu trafi się długa i prosta słomka, będzie sprzyjał los.  

Jabłka, orzechy i jemioła

Zwyczaj ubierania świątecznego drzewka przyszedł do nas z Niemiec. Dziś choinkę przystrajamy głównie kolorowymi bombkami i łańcuchami, kiedyś natomiast wszystkie ozdoby miały swoją symbolikę. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i urodę, do dekoracji choinki wybierz jabłka. Osoby, które chcą powiększyć rodzinę, powinny przystroić drzewko orzechami owiniętymi w sreberko.

Podczas Bożego Narodzenia ozdabiamy nie tylko choinkę, ale także cały dom. Nad drzwiami warto powiesić jemiołę, która jest gwarancją radości i spokoju dla całej rodziny. Przesąd nakazuje, by zakochani pocałowali się pod jemiołą. Gest ten umocni ich związek na długie lata.

Przesądy wigilijne dla panien

Pragniesz wyjść za mąż i chcesz dowiedzieć się, czy masz na to szansę w najbliższym czasie? Przyszłość możesz wywróżyć z pestek. W wigilijny wieczór zjedz jabłko i policz pestki. Jeśli ich liczba jest parzysta, czeka cię szybkie zamążpójście.

Kiedyś po wieczerzy wigilijnej panny wychodziły przed dom i wołały swoje imię, a następnie nasłuchiwały, z której strony dobiega echo. Wierzono, że właśnie z tamtych stron nadejdzie przyszły kandydat na męża.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz