Materiał Partnera

Jakie są problemy ze skrzynią biegów i jak je ograniczyć?

Jakie są problemy ze skrzynią biegów i jak je ograniczyć?

Powszechnie uważa się, że manualne skrzynie biegów rzadziej ulegają awarią niż automatyczne skrzynie. Jednak w rzeczywistości nawet manualne skrzynie nie są niezniszczalne i mogą ulec różnego rodzaju usterkom, które powinny nas zaniepokoić. Zatem jakie są typowe objawy problemów ze skrzynią biegów i jak można je ograniczyć?

Awaria skrzyni biegów – jakie mogą być objawy?

Przyczyny usterek manualnej skrzyni biegów są rozmaite. Często awarie tych mechanizmów są wynikiem wad konstrukcyjnych, a także agresywnego stylu jazdy. Awarie skrzyni biegów mogą być również spowodowane przeciążeniem elementów układu. Dzieje się tak, ponieważ dzisiejsze samochody mają coraz większą moc oraz moment obrotowy.

Problemy ze skrzynią biegów zauważyć można dość łatwo. Jednym z typowych objawów jest utrudniona zmiana biegów. Gdy czujemy, że biegi ciężko „wchodzą”, wówczas możemy mieć podejrzenie, że w skrzyni biegów jest zbyt mała ilość oleju. Czasem nawet niewielki ubytek płynu może skutkować utrudnieniami podczas zmiany biegów. Rolą oleju jest smarowanie wszystkich części skrzyni, jednakże po pewnym czasie traci on swoje właściwości i należy go wymienić. Podczas wymiany oleju w skrzyni biegów należy stosować płyn, który zalecany jest przez producenta. Wpływ na usterki skrzyni biegów może mieć również nieprawidłowe używanie sprzęgła. Zdarza się, że kierowcy nie wciskają tego pedału do końca, co oczywiście jest błędem i może prowadzić do awarii skrzyni biegów.

Innym niepokojącym objawem problemów ze skrzynią biegów są zgrzyty podczas zmiany biegów. Najczęściej zgrzytanie spowodowane jest zużyciem synchronizatorów lub zapieczeniem linek. Synchronizatory to metalowe pierścienie znajdujące się na wałku głównym skrzyni. Ich zadaniem jest wyrównywanie prędkości kół zębatych. Każdy z biegów posiada własny synchronizator, w związku z czym zgrzytanie powinno być słyszalne podczas zmiany konkretnego biegu.

Kolejnym symptomem niesprawnej skrzyni biegów może być jej głośna praca. Zazwyczaj spowodowana jest ona zużyciem kół zębatych lub łożysk. Taki problem nie wydaje się być bardzo poważny, jednakże nie należy go lekceważyć, ponieważ uszkodzone łożyska mogą doprowadzić do rozerwania obudowy skrzyni. Ostatnią typową oznaką awarii skrzyni biegów jest wyskakiwanie biegów podczas jazdy. Często przyczyną tego zjawiska jest uszkodzenie poduszki pod skrzynią biegów lub silnikiem, aczkolwiek wyskakiwanie biegów może być spowodowane uszkodzeniami koła zębatego odpowiadającego za konkretny bieg.

Zmniejszenie usterek skrzyni biegów

Występowanie awarii w skrzyniach biegów da się zminimalizować. Wystarczy stosować się do zaleceń fachowców z branży motoryzacyjnej. Mechanicy z firmy Łukasz Mielnik Automechanika podpowiadają, że gdy chcemy unikać awarii skrzyni biegów musimy przede wszystkim unikać jazdy na niskich obrotach. Taka jazda może bowiem przyczynić się do zbyt dużych obciążeń łożysk i kół zębatych. Poza tym podczas zmiany biegów należy wciskać pedał sprzęgła do końca. Gdy nie wciskamy sprzęgła do oporu, wówczas synchronizatory zużywają się szybciej. Należy również unikać zbyt gwałtownej zmiany biegów, ponieważ synchronizator danego biegu może nie nadążyć z wyrównaniem prędkości elementów skrzyni. Ostatnią rzeczą o której należy pamiętać jest jazda bez trzymania ręki na dźwigni zmiany biegów. Często kierowcy tak jeżdżą, co jest błędem, ponieważ powoduje to nadmierne obciążenie na mechanizm skrzyni.

Rzeczy te wydają się być łatwe i proste do zapamiętania, jednakże czasem trudno jest z dnia na dzień zmienić nawyki kierowców podczas jazdy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz