Artykuł sponsorowany

Jakie są obowiązki pracodawcy wobec pracownika przechodzącego na emeryturę?

Jakie są obowiązki pracodawcy wobec pracownika przechodzącego na emeryturę?

Pracownicy urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, większość formalności związanych ze składaniem wniosku emerytalnego do ZUS-u muszą dopilnować samodzielnie. Niemniej jednak pracodawca jest zobowiązany do udostępnienia im odpowiedniej dokumentacji, potrzebnej do wypłaty świadczenia. Konieczne jest również przygotowanie odprawy emerytalnej oraz świadectwa pracy.

Gromadzenie dokumentacji

Według nowych zasad przejścia na emeryturę pracodawca nie musi już składać wniosku ze wszystkimi załącznikami do ZUS-u w imieniu pracownika. Niemniej jednak nie zwalnia go to z obowiązku pomocy w kompletowaniu najważniejszych dokumentów, niezbędnych do uzyskania takiego świadczenia. W zakresie przygotowywania wniosku emerytalnego z pracownikiem powinien współpracować dział, zajmujący się prowadzeniem kadr i płac. Chodzi tutaj przede wszystkim o udostępnienie dokumentacji, która pozwoli ustalić przede wszystkim: okresy podlegania pod ubezpieczenie społeczne bądź emerytalne i rentowe, a także wysokość wynagrodzenia, przychodu oraz uposażenia. Potwierdzenie tych informacji stanowi świadectwo pracy wraz z zaświadczeniem od pracodawcy o odprowadzanych składkach do ZUS. Choć nie ma już obowiązku wystawiania druku ERP-7, to jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych w każdym momencie może go zażądać od płatnika składek.

Wypłata odprawy

Kolejny obowiązek, który spoczywa na barka pracodawcy, to wypłata świadczenia pieniężnego w momencie, gdy stosunek pracy ustał, a pracownik spełnia wszystkie warunki, aby przejść na emeryturę. To jednorazowa wypłata nazywana odprawą emerytalną, która przysługuje bez względu na długość okresu zatrudnienia w firmie. Powinna ona być wypłacona wraz z ostatnim miesięcznym wynagrodzeniem i jemu również odpowiada wysokość odprawy. Na wyższą kwotę z tego tytułu mogą liczyć niektóre grupy zawodowe, na przykład nauczyciele lub samorządowcy. W odpowiednim naliczeniu takiego świadczenia może pomóc na przykład biuro rachunkowe Jolanty Krzyształowskiej, mającego swoją siedzibę w Krakowie. Bez względu na jego wysokość nie jest ono w żaden sposób opodatkowane czy oskładkowane. Fakt wypłaty odprawy emerytalnej musi zostać ujęty na wydawanym świadectwie pracy.

Rozwiązanie stosunku pracy

Według Kodeksu pracy nie można zwolnić osoby, której pozostały nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest wypowiedzenie dyscyplinarne. Taka ochrona ustępuje z dniem, w którym pracownik ukończył 60 lat w przypadku kobiet bądź 65 lat w przypadku mężczyzn. W tym momencie pracodawca może rozwiązać umowę, co jest konieczne do ubiegania się przez podwładnego o emeryturę. Najkorzystniej zrobić za porozumieniem stron, a na ostatnim etapie wydać również niezbędne świadectwo pracy. To właśnie te obowiązki i ich właściwe wypełnienie leżą po stronie każdego pracodawcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz