Artykuł sponsorowany

Jakie są największe zalety tynku mozaikowego?

Jakie są największe zalety tynku mozaikowego?

Tynk mozaikowy jest świetnym sposobem na aranżację elewacji. Produkowany jest z drobnego kruszywa. Zwykle zatopiony jest w masie żywicznej. Wykazuje dużą odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne (w tym atmosferyczne). Wiele osób ceni jego walory estetyczne. Stanowi świetną alternatywę dla kamienia dekoracyjnego. Na rynku dostępny jest tynk zewnętrzny i wewnętrzny.

Tynk mozaikowy zewnętrzny

Tynk mozaikowy ma specyficzną strukturę. Dlatego należy go nakładać tylko na trwałej  i zwartej powierzchni. Ta reguła dotyczy w szczególności zewnętrznej elewacji. Jednak warto o niej pamiętać przy nakładaniu tynku w domu. Artur Plata zwraca uwagę, że tynk mozaikowy sprawdzi się idealnie na płytach g-k, betonowych i gipsowych. Każda dobra firma budowlana najpierw dokładnie oczyszcza powierzchnię, zanim położy na niej tynk elewacyjny. Dzięki temu nie będzie pękał. Zdecydowanie lepiej będzie przylegał do elewacji.


Tynk mozaikowy wewnętrzny

Tynk mozaikowy jest uniwersalny i wytrzymały. Można go położyć nie tylko na zewnętrzną elewację, ale również na wewnętrzną. Tynk mozaikowy żywiczny doskonale sprawdzi się w kuchni, łazience i salonie. Występuje w bogatej kolorystyce, dlatego bez problemu dopasujesz do każdego wnętrza. Jest świetną alternatywą dla tynku japońskiego.

Kiedy najlepiej nałożyć tynk mozaikowy?

Przy nakładaniu tynku bardzo dużą rolę odgrywają warunki atmosferyczne. Budowlane prace wykończeniowe przy pomocy tynku warto wykonać w bezwietrzny dzień. Idealna temperatura wynosi 10-15 stopni Celsjusza. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura może poważnie uszkodzić strukturę tynku. Dlatego planując wykończenia pod klucz zwróćmy uwagę na prognozę pogody przynajmniej na dwa najbliższe dni. Jeśli nie będzie padać, elewacja spokojnie wyschnie.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając tynk mozaikowy?

Wybierając tynk mozaikowy, koniecznie zwróćmy uwagę na kolor i zastosowanie. Występuje w rozmaitych kolorach. Producenci wykorzystują naturalne lub sztuczne kolorowe tworzywa. Dlatego oferują niezwykle szeroką gamę kolorystyczna. Kruszywo w tynku najczęściej składa się z dwóch lub trzech kolorów. Producenci zwracają dużą uwagę na właściwe proporcje. Odcień tynku na cokół powinien idealnie pasować do innych materiałów elewacyjnych. Jeśli chcesz go nałożyć na mocno nasłonecznionej powierzchni, wybierz jasne kolory. Co prawda ciemne odcienie nie wyblakną, ale mogą sprzyjać odkształceniom powierzchni.

Biorąc pod uwagę zastosowanie, tynk mozaikowy można podzielić na zewnętrzny i wewnętrzny.  Właściwy wybór materiału ma duży wpływ na wytrzymałość nawierzchni. Zwróć też uwagę na ilość zaprawy, którą chcesz kupić. Warto kupić chociaż jeden lub dwa worki więcej na wszelki wypadek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz